Betano Left
Betano Right
Betano TOP

România, taxată dur de presa internațională după 0-3 cu Olanda în optimi la EURO 2024: „Gakpo a făcut ce a vrut cu ei”

Presa internațională a titrat în termeni duri înfrângerea naționalei României cu Olanda, scor 0-3 în optimi la EURO 2024. Ziariștii străini nu au avut milă de „tricolori”.
02.07.2024 | 23:20
Romania taxata dur de presa internationala dupa 03 cu Olanda in optimi la EURO 2024 Gakpo a facut ce a vrut cu ei
Cum a reacționat presa internațională după eșecul suferit de România, scor 0-3 cu Olanda în optimile EURO 2024. Foto: sport.pictures.eu.

România a pierdut categoric cu Olanda în optimile de finală ale EURO 2024, scor 0-3. „Tricolorii” au început bine partida și au pus presiune la poarta batavilor, însă naționala lui Ronald Koeman a preluat treptat inițiativa și nu a cedat teren până la fluierul de final.

Principalul inamic al defensivei „tricolore” a fost Cody Gakpo. Atacantul lui Liverpool a înscris în minutul 20 și a pasat decisiv la al doilea gol marcat de „Portocala Mecanică” prin Donyell Malen în minutul 83. Evoluția lui Cody Gakpo nu a fost trecută cu vederea de presa internațională.

„Gakpo a făcut ce a vrut cu România”, au titrat italienii de la prestigiosul Gazzetta dello Sport. „Primele zece minute i-au speriat pe olandezi din cauza presiunii românești foarte intense care a fost ca un filtru de Instagram.

A fost bun doar pentru prima impresie. Pe măsură ce minutele au trecut, Olanda a preluat jocul și i-a zdrobit pe cei unsprezece români”, au mai scris jurnaliștii italieni. În sferturi, Olanda va da piept cu învingătoarea din meciul Austria – Turcia.

„Olanda distruge România”. Ce au scris spaniolii de la Marca după 0-3 cu Olanda

În cazul în care ar fi învins Olanda și s-ar fi calificat în sferturi, România ar fi bifat cel mai bun rezultat din istorie la turneele finale europene. Victoria la scor de neprezentare a „Portocalei Mecanice” în meciul cu România i-a făcut pe spaniolii de la Marca să titreze: „Olanda distruge România”.

„Olandezii au fost mult superiori românilor și, în ciuda scorului de 3-0, rezultatul pare subțire având în vedere numărul de șanse de gol pe care le-au avut”, au notat și portughezii de la A Bola.

Reacția presei olandeze după România – Olanda 3-0

Pe lângă Cody Gakpo, un alt internațional olandez care a strălucit a fost Donyell Malen. Deși a început meciul pe banca de rezerve, atacantul de la Borussia Dortmund a reușit să-l învingă de două ori pe Florin Niță.

Introdus la pauză de Ronald Koeman, Donyell Malen a perforat poarta „tricolorilor”. „Cody Gakpo și Donyell Malen ghidează echipa olandeză în sferturile de finală ale Campionatului European cu o victorie binemeritată în fața României.

Olanda a ajuns, pe bună dreptate, în sferturile de finală ale Campionatului European, marți seară. Olanda a fost mult mai puternică decât România, datorită din nou lui Cody Gakpo și lui Donyell Malen”, au scris ziariștii olandezi.

9.00 este cota Betano pentru pronosticul „Olanda câștigă Euro 2024”
Produsul cu care românii au făcut un milion de euro în Germania: „Au...
Produsul cu care românii au făcut un milion de euro în Germania: „Au cumpărat o sută de TIR-uri pline!”
România, țara extremelor: pericolul de care ar trebui să ne ferim, ca să...
România, țara extremelor: pericolul de care ar trebui să ne ferim, ca să nu ne păcălim încă o dată
Hăituită fără milă, Zoia Ceaușescu s-a ascuns în casa unui fotbalist imens al...
Hăituită fără milă, Zoia Ceaușescu s-a ascuns în casa unui fotbalist imens al României. Cum a ajuns fiica dictatorilor României exilată în locuința acestuia