România U17 – Serbia U17 2-2 în preliminariile EURO 2019! Tricolorii au revenit de la 0-2! Şansele de calificare la Turneul de Elită

03.10.2018 | 20:46
Romania U17  Serbia U17 22 in preliminariile EURO 2019 Tricolorii au revenit de la 02 Sansele de calificare la Turneul de Elita

România U17 – Serbia U17 2-2 s-a jucat în etapa a doua din Grupa a 9-a din preliminariile pentru EURO 2019. Jucătorii antrenaţi de Daniel Mogoşanu păstrează şanse pentru a se califica la Turneul de Elită, în urma căruia vor fi decise echipele care vor participa la Campionatul European U17 din Irlanda.

După o primă repriză în care nu s-au întâmplat prea multe evenimente, tricolorii s-au văzut conduşi de juniorii sârbi din minutul 55. În doar un minut, Danilo Miladinovic a reuşit dubla şi părea că Serbia U17 va obţine victoria, ceea ce ar fi însemnat că România U17 nu mai avea nicio şansă să meargă la Turneul de Elită. În minutul 63, Ianis Stoica a redus din diferenţă, în timp ce Louis Munteanu a adus egalarea cu nouă minute înainte de finalul meciului jucat în Ungaria.

Ce şanse mai au tricolorii la calificare după România U17 – Serbia U17 2-2 din preliminariile EURO 2019

După meciul România U17 – Serbia U17 2-2, jucătorii antrenaţi de Daniel Mogoşanu au şanse destul de mari să obţină calificarea la Turneul de Elită. Cu două puncte obţinute până acum, după ce au remizat şi cu Ungaria, scor 0-0, tricolorii trebuie să învingă Lituania pentru a merge mai departe. Primele două locuri din fiecare grupă se califică la Turneul de Elită, alături de cele mai bune trei echipe care ocupă locul trei. O remiză sau o înfrângere cu Lituania U17 ar însemna ratarea calificării, din moment ce Ungaria şi Serbia au câte patru puncte, în timp ce România a obţinut două puncte. Tot miercuri s-a jucat şi Ungaria U17 – Lituania U17 3-0.

Cum se califică România U17 la Turneul de Elită

• România U17 se califică la Turneul de Elită de pe locul doi dacă bate Lituania U17, iar meciul Ungaria U17 – Serbia U17 se termine cu victoria unei dintre cele două echipe.
  • România U17 se califică la Turneul de Elită de pe primul loc dacă bate Lituania U17 la două goluri difereneţă, iar Ungaria U17 – Serbia U17 se termină la egalitate.
România U17 - Serbia U17 2-2 în preliminariile EURO 2019
România U17 – Serbia U17 2-2 în preliminariile EURO 2019