Ghinion pentru România U19. Tricolorii mici au deschis scorul prin Mihăilă, dar au fost egalați de bulgari în minutul 90+8, după un gol fabulos. Video

14.11.2018 | 15:20
Ghinion pentru Romania U19 Tricolorii mici au deschis scorul prin Mihaila dar au fost egalati de bulgari in minutul 908 dupa un gol fabulos Video

România U19 debutează miercuri în preliminariile pentru Campionatul European de anul viitor în compania naționalei similare a Bulgariei, chiar pe terenul naționalei din țara vecină.

UPDATE, ora 16:30 România U19 a terminat la egalitate, scor 1-1, duelul cu naționala similară a Bulgariei, în primul meci de la turneul de calificare disputat chiar în țara vecină.

România a deschis scorul prin Mihăilă, în minutul 16, dintr-o lovitură de pedeapsă obținută de Stoica. Tricolorii mici au avut mai multe ratări mari, iar ocaziile s-au răzbunat în finalul partidei. Chiar dacă Stefanov a fost eliminat în minutul 89, bulgarii au dat lovitura la ultimul atac. În minutul 90+8, Mitkov a egalat printr-un șut senzațional de la distanță. În cealaltă partidă a grupei, Grecia a trecut de Gibraltar, scor 4-0.

După meciul cu Bulgaria, tricolorii vor avea alte două partide, în compania Greciei, pe 17 noiembrie și contra Gibraltarului, pe 20 noiembrie. Ambele partide sunt programate la Stara Zagora, de la ora 14:30. Pentru accederea în Turul de Elită, ultima rundă înainte de turneul final, naționala antrenată de Daniel Oprescu va trebuie să ocupe unul dintre primele două locuri în grupă. La acest Campionat European vor fi prezente doar 8 selecționate. Competiția va avea loc în iunie 2019 în Armenia.

Lotul celor de la România U19 pentru confruntările din Bulgaria

Lotul convocat de Daniel Oprescu pentru turneul de calificare este următorul:

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești Leordeni), Ionuț Rus (Sassuolo/Italia)

Fundași: Andrei Rus (CS Afumați), Călin Jurj (ASU Poli Timișoara), Marius Leca (FC Viitorul), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Darius Țieranu (Ripensia Timișoara), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Rareș Ispas  (CFR 1907 Cluj), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda)

Mijlocași: Daniel Toma (FCSB), Radu Chiriac (AFC Astra), Claudiu Petrila (CFR 1907 Cluj), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 Club Sportiv), Raoul Baicu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Marian Șerban (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Atacanți: Alexandru Stoica (CS Balotești), Luis Nițu (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Partidele sunt transmise pe canalul de youtube al celor de la FRF, dar și pe pagina de facebook a echipei naționale.