Tricolorii spulberă Serbia la U-19! Aproape de calificarea la Euro

Echipa naţională a României U19 a câştigat primul meci din turneul de elită găzduit la Ploieşti. Tricolorii au trecut de naţionala similară s Serbiei.
Tricolorii spulbera Serbia la U19 Aproape de calificarea la Euro

Update 22:20  Naţionala de fotbal U19 a României a trecut de Serbia U19 cu scorul de 4-0. Golurile tricolorilor în partida cu ex-iugoslavii au fost semnate de Măţan în minutele 20 şi 61, Moruţan în minutul 23 şi Băluţă, în minutul 55.

Update 19:30 Echipele de start vor fi următoarele:

România: 1. Vlad – 2. Haruţ, 5. Screciu, 3. Dima, 4. Neciu – 14. Băluţă, 6. Dulca – 8. Moruţan, 7. Dragomir (C), 10. Măţan – 9. Sîntean
Rezerve: 12. Costache, 11. Micovschi, 13. Boboc, 15. Lazăr, 16. L. Gheorghe, 17. Drăguş, 18. Truşescu, 19. Moldoveanu, 20. Merloi
Antrenor: Adrian Boingiu

Serbia: 1.Dekic – 13. Velickovic, 5. Veselinovic, 6. Bosnjak, 3. Terzic – 20. Nikolic, 4. Kojic, 8. Petrovic, 18. Jovanovic – 19. Stuparevic, 9. Jovelijic
Rezerve: 12. Cupic, 7. Stanojev, 11. Jovanovic, 14. Devetak, 15. Ivancevic, 16. Maksimovic, 17. Miskovic
Antrenor: Milos Velebit

Update. Partida dintre România şi Serbia va începe la ora 20:30. Condiţiile de joc de la Ploieşti sunt dificile din cauza zăpezii. Meciul era programat iniţial să înceapă la ora 19:30.

Update. Programul partidelor de pe “Ilie Oană” a fost schimbat, toate acestea din cauza condiţiilor nefavorabile. Meciul Suedia – Ucraina ce trebuia să aibă loc la 14.30 va începe la 16.00, iar România – Serbia va avea loc în jurul orei 20.30.

Update. Stadionul “Ilie Oană” trebuie să găzbuiască două meciuri din Turul de Elită U19 azi, dar cele două întâlniri ar putea fi anulate. Gazonul este acoperit cu zăpadă şi ninge abundent la Ploieşti. Partida dintre România U19 şi Serbia U19 ar trebui să se joace azi, de la ora 19.30, iar Suedia – Ucraina, de la ora 14.30.

“Tricolorii” mici vor întâlni selecţionata similară a Serbiei, azi, de la ora 19.30, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploieşti, în primul meci din cadrul Turului de Elită U19.

Celălalt meci din grupa a 4-a, acolo unde Suedia U19 va întâlni Ucraina U19 se va disputa tot la Ploieşti, dar de la ora 14.30.  La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se va califica selecţionatele care câştigă cele 7 grupe de la Turul de Elită. Tragerea la sorţi pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vassa, Helsinki.

Selecţionerul Adrian Boingiu a convocat 21 de jucători pentru Turul de Elită:

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Alexandru Costache (Concordia Chiajna), Marian Aioani (Chindia Târgovişte)

Fundaşi: Vladimir Screciu (CS U Craiova), Tudor Băluţă (FC Viitorul), Constantin Dima (Sepsi Sf. Gheorghe), Robert Neciu (FC Viitorul), Andrei Truşescu (AS Roma/Italia), Denis Haruţ (ACS Poli Timişoara)

Mijlocaşi: Vlad Dragomir (Arsenal FC/Anglia), Radu Boboc (FC Viitorul), Marco Dulca (Swansea/Ţara Galilor), Rareş Lazăr (CS Mioveni), Liviu Gheorghe (Dinamo Bucureşti), Claudiu Micovschi (Genoa FC/Italia), Olimpiu Moruţan (FC Botoşani), Alexandru Măţan (FC Viitorul), George Merloi (Rennes/Franţa)

Atacanţi: Denis Drăguş (FC Viitorul), Andrei Sîntean (Slavia Praga/Cehia), Robert Moldoveanu (Dinamo Bucureşti)