Ministerul Apărării Naționale a anunțat că Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea către România a unui sistem Patriot. Costul acestuia este de 262 de milioane de dolari.
„Conducerea Ministerului Apărării Naţionale salută decizia Departamentului de Stat al SUA de a aproba vânzarea către România a unui sistem de rachete sol-aer cu bătaie mare (HSAM) – PATRIOT, prin programul de asistenţă de securitate Foreign Military Sales (FMS) şi notificarea, în acest sens, a Congresului SUA, conform procedurilor standard americane. Acest sistem îl va înlocui pe cel donat Ucrainei de ţara noastră în luna septembrie a anului 2024”, au transmis, marţi, reprezentanţii MApN.
Astfel, costul estimat pentru acest sistem, format dintr-un set radar AN/MPQ-65, în varianta modernizată față de cea donată, două stații de lansare M903 și o stație de control lansare, este de 262 de milioane de dolari. Congresul SUA a fost notificat cu o valoare inițială mai mare, de aproximativ 280 de milioane de dolari.
„Sistemul va fi achiziţionat prin intermediul unor fonduri externe nerambursabile, asigurate de un grup de ţări aliate, precum şi prin intermediul Iniţiativei Immediate Action on Air Defence, în vederea refacerii deficitului de capabilitate generat de donaţie.
Sistemul PATRIOT poate detecta şi doborî o gamă largă de platforme aeriene şi rachete balistice, iar această achiziţie va consolida capacitatea României de a descuraja agresiunea în regiunea Mării Negre”, a precizat sursa citată.
Reprezentanții MApN menționează faptul că sistemele de rachete sol-aer sunt esențiale pentru securitatea națioanlă și regională, mai ales în contextul politico-militar actual. În acest fel, România continuă eforturile pe dimensiunile de apărare și securitate, prin asigurarea unor capabilități militare robuste și credibile.
„Pentru donarea unui sistem PATRIOT către Ucraina şi, ulterior, pentru reconstituirea capabilităţii de apărare aeriană cu baza la sol prin cumpărarea altuia pentru Armata României a fost adoptat, în luna septembrie a anului trecut, un nou act normativ, respectiv Legea pentru completarea Art.1 din Legea 222/2017 pentru realizarea ”Capabilităţii de apărare antiaeriană cu baza la sol” aferentă programului de înzestrare esenţial „Sistem de rachete sol-aer cu bătaie mare (HSAM)”, se mai arată în comunicat.