Adrian Căpriţă
în STIRI INTERNATIONALE
19/07/2015, 16:43
Românii dezamăgesc în China! O nouă etapă RUŞINOASĂ cu un singur punct obţinut GALERIE FOTO

Etapa şi umilinţa pentru românii din China. În etapa 20, nici un român nu a reuşit să ia toate cele 3 puncte în meciurile disputate.

După ce Eric Bicfalvi a pierdut sîmbătă pe teren propriu cu Guangzhou Evergrande, scor 1-3, şi a evoluat 45 de minute, a venit rîndul celorlalţi români să se facă de rîs.

Cosmin Contra a fost şi el învins pe teren propriu, Guangzhou R&F fiind învinsă de Shandong Luneng, scor 4-2. Astfel, echipa antrenată de tehnicianul român a ajuns la 4 meciuri fără victorie în campionat, din care trei înfrîngeri.

Cel mai spectaculos meci al rundei a fost Tianjin Teda – Guizhou Renhe, terminat 4-3 pentru oaspeţi. Fostul stelist, Cristi Tănase, nu a fost folosit nici un minut de antrenor. Partida a avut o desfăşurare foarte intensă, oaspeţii conducînd la un moment dat cu 3-0, au fost egalaţi în doar 10 minute, iar golul victoriei a venit cu 3 minute înainte de final.

Dan Petrescu şi Jiangsu Sainty au terminat la egalitate duelul cu Changchun Yatai, scor 1-1, iar românul Marius Constantin a fost ţinut pe bancă de antrenorul român pînă în minutul 76, cînd a intrat în locul lui Xu.

Astfel, în afară de echipa lui Dan Petrescu, care este pe 8, toate celelalte trupe cu români sînt aproape de retrogradare.