Românii nu au amintiri prea plăcute din Scoţia! Duelul Ferguson – Lucescu şi umilinţele suferite de marile noastre echipe! Video

13.08.2019 | 17:02
Romanii nu au amintiri prea placute din Scotia Duelul Ferguson  Lucescu si umilintele suferite de marile noastre echipe Video

Românii nu au amintiri prea plăcute din Scoţia, însă CFR Cluj ar putea să schimbe această statistică neagră a fotbalului din ţara noastră atunci când a întâlnit formaţii din Scoţia. Echipa din Gruia va juca marţi, de la ora 21:45, cu Celtic în manşa a doua din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. FANATIK îţi prezintă câteva episoade din duelurile dintre România şi Scoţia.

Steaua şi Dinamo Bacău, primele echipe din România care au jucat în Scoţia. Cum a fost umilită Jiul de Dundee United

Sezonul 1969-1970 a adus primele confruntări între echipele din România şi Scoţia. Steaua Bucureşti a deschis balul cu deplasarea pe terenul lui Glasgow Rangers în toamna anului 1969. Meciul s-a jucat în turul 1 al Cupei Cupelor, însă jucătorii lui Ştefan Covaci au avut o misiune imposibilă pe “Ibrox”. Chiar dacă au încercat să forţeze defensiva scoţienilor, steliştii au trebuit să se recunoască învinşi, scor 0-2, după dubla lui Willie Johnston din minutele 40 şi 43. La retur, Steaua şi Rangers au terminat la egalitate, scor 0-0, iar scoţienii s-au calificat în turul 2.

În ianuarie 1970, Dinamo Bacău devenea a doua echipă din România care vizita Scoţia. Moldovenii s-au duelat cu Kilmarnock în optimile de finală al Cupei Oraşelor Târguri, competiţie care ulterior s-a transformat în Cupa UEFA. Jucătorii antrenaţi de Valerică Neagu au obţinut o remiză, scor 1-1, Petre Băluţă fiind autor golului. Dinamo Bacău a câştigat meciul retur şi s-a calificat în sferturile de finală, unde a întâlnit-o pe Arsenal. La mijlocul anilor ’70, Jiul Petroşani a vizita Scoţia pentru singura dublă europeană din istoria minerilor. Cu o defensivă de temut în România, unde Gogu Tonca sau Andrei Stocker erau fundaşi de evitat, echipa antrenată de Titus Ozon a pierdut la scor de neprezentare, 0-3.

Rangers - Steaua a fost primul duel între echipele de club din Scoţia şi România
Rangers – Steaua a fost primul duel între echipele de club din Scoţia şi România

Alex Ferguson, fără milă cu echipele româneşti

Înainte să fie antrenorul lui Manchester United, Alex Ferguson a antrenat în Scoţia, iar cea mai importantă performanţă a realizat-o cu Aberdeen. Timp de opt ani, echipa de pe “Pittodrie” a fost un coşmar pentru Celtic şi Rangers, reuşind să distrugă hegemonia celor două cluburi din Glasgow. În plus, micuţa echipă a cucerit Cupa Cupelor în 1983 cu Alex Ferguson pe bancă. Cu un sezon înainte de marele succes european, Aberdeen a primit vizita lui FC Argeş în Cupa UEFA. Piteştenii, fără Nicolae Dobrin, plecat în acea vară la CS Târgovişte, au fost umiliţi pe “Pittodrie”, scor 0-3, rezultat care a fost consemnat încă de la pauză.

Sir Alex Fergsuon s-a duelat cu FC Argeş şi naţionala României în anii '80
Sir Alex Fergsuon s-a duelat cu FC Argeş şi naţionala României în anii ’80

În martie 1986, Scoţia şi România au jucat un meci amical, britanicii pregătind prezenţa la Campionatul Mondial din Mexic. Alex Ferguson preluase selecţionata adversarilor noştri în octombrie 1985, după ce Jock Stein murise în urma unui infarct suferit după calificarea scoţienilor la turneul final. Tricolorii erau antrenaţi de Mircea Lucescu, iar Gică Hagi, Dorin Mateuţ, Rodion Cămătaru sau Mircea Rednic erau pe teren. La fel ca FC Argeş, naţionala României a suferit o înfrângere drastică, cu acelaşi scor, cele trei goluri fiind înscrise după pauză.

Unirea Urizceni, singura echipă din România care a făcut show în Scoţia

20 octombrie 2009 este una dintre cele mai importante zile din istoria fotbalului europen din ultimii 20 de ani. În etapa a 3-a din Grupa G a Ligii Campionilor, Unirea Uriceni se duela cu Rangers, iar echipa antrenată pe atunci de Dan Petrescu pornea cu şansa a doua. Startul partidei de pe “Ibrox” a fost unul de coşmar pentru campioana României din 2009. Ricardo Gomes şi-a înscris în proprie poartă în minutul 2, iar fanii scoţieni se aşteptau la un scor fluviu.

În minutul 32, Marius Bilaşco a egalat, după o centrare a lui Pablo Brandan. După pauză, norocul i-a surâs Unirii Urziceni, iar campioana României a marcat de trei ori în poarta scoţienilor, echipa lui Dan Petrescu profitând de autogolurile lui KyleLafferty şi Lee McCulloch, dar şi de reuşita lui Pablo Brandan. La final, tabela de pe “Ibrox” arăta un neverosimil 4-1 pentru Unirea Urziceni.