Ronaldo, eliminat înainte de semifinale în Liga Campionilor după nouă ani! Nu pierduse niciodată în carieră în sferturi!

Alin Miu
in Champions League
17/04/2019, 00:19
Ronaldo, eliminat înainte de semifinale în Liga Campionilor după nouă an

Ajax a dat lovitura la Torino, acolo unde s-a impus cu 2-1, calificându-se astfel în semifinalele Ligii Campionilor. Cristiano Ronaldo și-a făcut datoria pentru torinezi, marcând atât în tur, cât și la retur.

Ronaldo, eliminat înainte de semifinale în Liga Campionilor după nouă ani!

Nu a fost suficient însă pentru a evita eliminarea din competiție. E pentru prima dată în ultimii nouă ani când Ronaldo nu reușește să ajungă în faza semifinalelor. Precedenta oară se întâmpla chiar în primul său sezon la Real Madrid, 2009/10, când Los Blancos părăseau competiția în optimi. De altfel, niciodată în cariera lui Cristiano Ronaldo nu s-a întâmplat ca lusitanul să fie eliminat în sferturi.

Ronaldo se consolează cu titlul de cel mai bun marcator din istoria competiției, ajungând la 126 de goluri înscrise. Cristiano nu a marcat decât un singur gol în faza grupelor, dar s-a dezlănțuit în fazele eliminatorii, punctând de cinci ori în disputele cu Ajax și cu Atletico Madrid. De altfel, toate golurile lui Juventus din optimi și din sferturi au fost marcate de Cristiano Ronaldo.

Portughezul în vârstă de 34 de ani a cucerit Liga Campionilor de cinci ori de-a lungul carierei, de patru ori cu Juventus și o dată cu Manchester United. Deține recordurile pentru cele mai multe victorii, cele mai multe victorii și cele mai multe assist-uri în Champions League. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!