în Serie A
25/08/2018, 17:37
Ronaldo, rezervă şi în afara lotului la Juventus în acest sezon. Planul lui Allegri pentru starul portughez GALERIE FOTO
Ronaldo, rezervă şi în afara lotului la Juventus. Planul lui Allegri pentru starul portughez

Cristiano Ronaldo va fi rezervă la Juventus Torino pe parcursul acestui sezon de Serie A, dar vor exista și ocazii în care starul portughez va fi lăsat în afara lotului, în funcție de importanța partidelor, a anunțat antrenorul echipei, Max Allegri. Atacantul adus în această vară de la Real Madrid pentru suma de 117 milioane de euro va fi titular în partida cu Lazio, din etapa a 2-a a campionatului italian, însă pe parcursul sezonului va fi odihnit la anumite partide pentru a evita accidentările.

Zinedine Zidane a procedat la fel în perioada petrecută de Cristiano Ronaldo pe Santiago Bernabeu. Lusitanul a fost odihnit în mai multe partide în care prezența lui în teren nu era absolut necesară, iar în unele ocazii a fost lăsat în afara lotului. Acest obicei va fi preluat și de antrenorul campioanei Italiei, pentru ca Ronaldo să nu fie suprasolicitat și să nu riște accidentări serioase. Astfel, pentru a fi în formă la derby-uri și în partidele din Champions League, Cristiano Ronaldo va fi menajat la unele meciuri din Serie A și Cupa Italiei.

“Uneori îl veți vedea pe bancă, alteori va juca doar 30 de minute. Asta pentru că vom avea multe meciuri și va trebui să îl odihnim, așa cum s-a întâmplat și la Real Madrid sezonul trecut, când situația a fost gestionată foarte bine. Acum va juca, vom decide pe parcurs când vor veni aceste momente de odihnă. Nu ne putem face planuri de acum, lucurile se pot schimba”, a declarat Max Allegri la conferința de presă dinaintea meciului cu Lazio Roma.

Ronaldo, rezervă şi în afara lotului la Juventus în acest sezon

Cel mai probabil, Cristiano Ronaldo va fi lăsat în afara lotului la meciurile cu echipele mici din campionat și Cupă, dar ar putea rata și ultimele partide din grupele Champions League, în cazul în care Juventus va obține calificarea în primăvara europeană după primele meciuri jucate. Până când va decide dacă portughezul are nevoie de odihnă, Allegri îl va folosi ca titular, la fel ca în partida cu Lazio, din etapa a 2-a de Serie A. Juventus a câştigat cu 3-2 duelul cu Chievo din etapa trecută, într-un meci în care formaţia antrenată de Max Allegri a avut mari emoţii. Campioana en-titre a deschis scorul încă din primele minute ale jocului prin Sami Khedira, dar gazdele aveau să egaleze până la pauza meciului prin Stepinski. Chievo avea să producă un adevărat şoc în minutul 56 în după un penalty transformat de Giaccherini, cel care a fost faultat în careu de Joao Cancelo. Autogolul lui Bani din ultimul sfert de oră avea să o readucă pe Juventus în joc, în timp ce Bernadeschi a adus victoria în ultimul minut de prelungiri.

Lazio a avut parte şi ea de un start dificil în noul sezon din Serie A şi a pierdut în runda inaugurală duelul cu Napoli de pe teren propriu. Formaţia din capitală a deschis scorul în partida cu formaţia napoletană prin Ciro Immobile, dar echipa la care evoluează şi Vlad Chiricheş a oferit o replică solidă prin Arkadiusz Milik şi Lorenzo Insigne.