Hamilton, de neoprit! A cîştigat al treilea TITLU din carieră în F1!

UPDATE / Britanicul Lewis Hamilton a cîştigat Marele Premiu al Statelor Unite, asigurîndu-şi un nou titlu de campion mondial, al doilea consecutiv şi al treilea din carieră....
Autori: Adrian Căpriţă, Marian Popovici | 26.10.2015 | 00:00

Englezul a terminat pe primul loc cursa din SUA, fiind urmat de Rosberg, Vettel, Verstappen, Perez, Sainz, Button, Maldonado, Nasr, Alonso, Ricciardo şi Rossi.

VEZI ÎN GALERIA FOTO IMAGINI CU BUCURIA LUI HAMILTON

Acesta este al treilea titlu din cariera englezului, de data aceasta cu trei curse înainte de finalul sezonului. Au mai rămas de disputat Marele Premiu din Mexic, din Brazilia şi din Abu Dhabi. Următoarea cursă are loc pe 1 noiembrie, în Mexic.

********************************************************************

Nico Rosberg va pleca din pole position în cursa de la Austin, care e programată să înceapă duminică seara de la ora 22:00. Calificările s-au disputat în ziua cursei deoarece condiţiile meteo de sîmbătă nu au permis desfăşurarea în siguranţă.

Rosberg va fi urmat pe grila de start de Lewis Hamilton şi Daniel Ricciardo. Marea surpriză a calificărilor e Daniil Kvyat. Sebastian Vettel a încheiat al 5-lea, însă va fi retrogradat 10 poziţii pe grilă pentru o problemă la motor.

Uraganul Patricia afectează şi cursa de Formula 1. Calificările s-au desfăşurat şi duminică pe o ploaie torenţială şi meteorologii spun că ploaia va fi prezentă pe tot parcursul cursei. Marele Premiu al Statelor Unite poate fi urmărit pe Dolcesport, duminică, de la ora 22:00.