Nicio categorie

Antrenorul lui Braga înlătură misterul! De ce n-a jucat Rusescu cu FC Porto

UPDATE / Raul Rusescu nu a fost reţinut în lotul pentru meciul cu FC Porto pentru că antrenorul a decis să îl menajeze pentru meciul de Cupă cu Rio Ave care va avea loc miercuri, scriu...
Autori: Claudiu Melinte, Marian Popovici | 14.04.2014 | 14:20

UPDATE / Raul Rusescu nu a fost reţinut în lotul pentru meciul cu FC Porto pentru că antrenorul a decis să îl menajeze pentru meciul de Cupă cu Rio Ave care va avea loc miercuri, scriu portughezii.  În tur, scorul a fost 0-0 şi Braga are nevoie să marcheze pentru a putea avansa în finala competiţiei.

Dacă va reuşi să treacă de Rio Ave, echipa lui Rusescu va întîlni în finala Cupei Portugaliei pe Benfica sau FC Porto.

UPDATE / Braga, fără Rusescu în lot, a fost învinsă pe teren propriu cu scorul de 3-1 de FC Porto. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 23 prin Varela. Braga a reuşit să egaleze la începutul reprizei secunde prin Moreno. Golurile victoriei lui FC Porto au venit pe final de meci, Eduardo în minutul 86 şi Quintero, în prelungiri au securizat victoria oaspeţilor.

Braga este pe locul 6 în Portugalia, la 6 puncte de locul 5, ultimul care duce în Europa, ocupat de National. FC Porto rămîne pe locul 3 în Portugalia, la  8 puncte de locul secund ocupat de Sporting.

4,33 este cota pentru ca Rusescu să marcheze cel puţin un gol contra „mîncătorilor de ciorbă de burtă”, cum sînt porecliţi adversarii lui din această seară. Cota îl plasează pe Rusescu în topul oamenilor care au cele mai mari şanse să marcheze.

Aparent, Rusescu şi Braga au multă treabă de făcut dacă vor să cîştige meciul cu FC Porto. La o analiză amănunţită a prestaţiilor echipei oaspete, avem speranţe că Raul Rusescu va face din nou un meci bun pentru echipa sa. FC Porto este una dintre cele mai slabe echipe „afară” în ultima vreme: nici o victorie în ultimele 5 partide disputate în deplasare. Echipa pregătită de Luis Castro are şi o medie ridicată de goluri încasate în deplasare.

Aşa că aceste date ar putea înseamna o premisă de bucurie pentru Raul Rusescu, după ce etapa trecută a marcat în meciul cu Olhanense. Un nou gol al fostului stelist i-ar aduce reuşita cu numărul 6 de cînd a venit la Braga. Numai că Porto nu uită că, dacă pleacă fără nici un punct de la Braga, Estoril Praia poate ajunge la doar 3 puncte de ea după probabila victorie cu modesta Pacos Ferreira.

Braga (4-2-3-1): Eduardo – Milijkovic, Pinto, Vinicius, Joaozinho – Mauro, Luiz Carlos – Ferreira, Battaglia, Pardo – Rusescu. Antrenor: Jorge Paixao.

Porto (4-3-3): Fabiano – Sandro, Reyes, Ba, Ricardo – Quintero, Fernando, Herrera – Ghilas, Martinez, Quaresma. Antrenor: Luis Castro.

1,71 este cota pentru „marchează ambele”