Nicio categorie

Rusia – Croaţia 2-2 (3-4 d.p.) la CM2018. Video. Vezi rezumatul!

Autor: Tibi Demeter | 07.07.2018 | 23:53
Rusia - Croaţia 3-4 (d.p.) la CM 2018. Video. Vezi rezumatul! Croaţia, în semifinale

Croaţia a reuşit să se califice în semifinalele Campionatului Mondial 2018 după o victorie obţinută în faţa Rusiei, scor 4-3, după loviturile de la 11 metri în sferturile de finală ale turneului. Formaţia antrenată de Zlatko Dalic va juca pentru prima dată în istorie în semifinalele unui Campionat Mondial.

Rusia – Croaţia 3-4 (d.p.) la CM 2018. Video. Vezi rezumatul! Croaţia, în semifinale

Denis Cerîşev a deschis scorul în minutul 31 cu un gol superb de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Subasic. Croaţii au revenit rapid în joc prin Andrej Kramaric, cel care a înscris cu capul în urma unei centrări venit de la Mario Mandzukic.

Rusia – Croaţia 3-4 (d.p.) la CM 2018

Cele două formaţii au avut nevoie de prelungiri şi penalty-uril la partida din sferturile de finală, la fel cum s-a întâmplâat în optimile de finală, fază în care Rusia a învins Spania la loviturile de la 11 metri, iar Croaţia a trecut de Danemarca prin acelaşi procedeu. Croaţia a condus cu 2-1 în reprizele suplimentare după golul lui Domagoj Vida, însă Mario Fernandes a egalat în minutul 115 şi a trimis meciul la penalty-uri.

Smolov, Fernandes şi au ratat pentru Rusia, în timp ce Dzagoev, Igansevich şi Kuziaev au transformat

Brozovic, Modric, Vida şi Rakitic au marcat pentru Croaţia, Kovacic a fost singurul care a ratatt

• Nr. 843. 32 pagini + Insert special. Doar 10 lei!