S-a aflat cine a decis eliminarea lui Zidane în finala CM 2006! ”Mi-a explicat scena într-un mod foarte intens”

19.07.2018 | 20:18
Arbitrul argentinian Horacio Elizondoa dezvăluit cine a decis eliminarea lui Zinedine Zidane în finala CM 2006

La 12 ani după finala CM 2006, în care Italia a învins Franța la loviturile de departajare, s-a aflat cine a decis eliminarea lui Zinedine Zidane. Arbitrul argentinian Horacio Elizondo a mărturisit că nu a văzut nimic, iar decizia a luat-o cu ajutorul rezervei Luis Medina Cantalejo.

”L-am văzut pe Materazzi pe jos, la 30-40 de metri. Am întrerupt jocul. Imediat mi-am întrebat asistenții ce s-a întâmplat. Ambii mi-au răspuns că n-au văzut absolut nimic!”, a dezvăluit Horacio Elizondo, conform cotidianului As.

S-a aflat cine a decis eliminarea lui Zidane în finala CM 2006: ”Când o să vezi faza n-o să-ți vină să crezi”

”A intervenit însă arbitrul de rezervă, Luis Medina Cantalejo, care mi-a zis țipând: teribilă, teribilă lovitură a lui Zidane cu capul asupra lui Materazzi. Când o să vezi faza n-o să-ți vină să crezi! Mi-a explicat scena într-un mod foarte intens”, a mai declarat arbitrul argentinian.

Speranţele francezilor erau puse în Zinedine Zidane, iar acesta a deschis scorul, în minutul şapte, din penalty. Marco Materazzi a egalat, iar meciul a intrat în prelungiri. Minutul 110 al finalei a produs cel mai şocant moment din finalele Campionatului Mondial. La o fază banală, Zinedine Zidane a intrat în conflict cu Marco Materazzi, căruia i-a aplicat o lovitură de cap în piept. Horacio Elizondo, arbitrul partidei, i-a arătat cartonaşul roşu, iar Zizou părăsea fotbalul pe uşa din dos.

Finala a ajuns să fie decisă la penalty-uri, unde David Trezeguet a fost singurul care a ratat şi Italia a devenit campioană mondială pentru a patra oară.