S-a spart ghinionul pentru Olimpiu Moruţan! A marcat pentru FCSB după 13 luni

26.09.2019 | 21:58
Sa spart ghinionul pentru Olimpiu Morutan A marcat pentru FCSB dupa 13 luni

Olimpiu Moruțan a reușit primul gol pentru FCSB după o pauză de peste un an. Tânărul mijlocaș ofensiv a fost inclus în primul 11 al “roș-albaștrilor” pentru meciul cu Metaloglobus, din șaisprezecimile Cupei României, și a deschis scorul după 13 minute de joc, la 13 luni distanță de ultimul meci în care a punctat.

Olimpiu Moruțan, primul gol după 13 luni

Revenirea în primul 11 a fost de bun augur pentru Olimpiu Moruțan. Tânărul mijlocaș ofensiv a fost aruncat în luptă de Bogdan Argeș Vintilă încă din primul minut al meciului cu Metaloglobus, din șaisprezecimile Cupei României, și a deschis scorul în minutul 13 al partidei de la Voluntari.

Golul din Cupă reprezintă primul reușit de Moruțan după o pauză de peste un an. Ultima oară când fotbalistul crescut de U Cluj și-a trecut numele pe lista marcatorilor a fost la începutul sezonului trecut, pe 12 august 2018, când reușea golul egalizator al FCSB-ului la partida cu Gaz Metan Mediaș, încheiat 3-1 pentru “roș-albaștri”.

Moruțan a marcat pentru prima dată după o pauză de 13 luni. Sursă Foto: Sportpictures

Meciul cu Metaloglobus reprezintă a doua apariție a lui Olimpiu Moruțan în acest sezon. Fotbalistul de 20 de ani a fost indisponibil în acest start de sezon din cauza unei accidentări, care l-a făcut să rateze și prezența în lotul lui Mirel Rădoi pentru EURO 2019 U21, iar primele minute bifate în actuala stagiune au fost la partida cu Universitatea Craiova, din etapa a noua din Casa Pariurilor Liga 1, când Olimpiu Moruțan a intrat în a doua parte a jocului câștigat cu 1-0 de FCSB pe stadionul “Ion Oblemenco”.

Reușița din confruntarea cu Metaloglobus a consemnat a patra pentru Olimpiu Moruțan în tricoul celor de la FCSB.