Tragerea la sorţi sferturile de finală din UEFA Champions League! Manchester City – Bayern şi Real Madrid – Chelsea, capete de afiş. Când se joacă meciurile

Manchester City - Bayern şi Real Madrid - Chelsea sunt şocurile din sferturile Ligii. Italia poate da o finalistă, Inter, Milan şi Napoli fiind pe aceeaşi parte de tablou.
17.03.2023 | 16:44
Tragerea la sorti sferturile de finala din UEFA Champions League Manchester City  Bayern si Real Madrid  Chelsea capete de afis Cand se joaca meciurile
Faza optimilor din Champions League s-a încheiat și se știu cele 8 echipe care vor intra în urnă la tragerea la sorți pentru sferturile de finală. Sursă foto: uefa.com
17-03-2023
14:54

Programul sferturilor de finală din Champions League

UEFA a anunțat datele și orele de disputare ale meciurilor tur și retur din sferturile de finală ale Champions League.

11:02

Manchester City - Bayern, şocul sferturilor de finală din Champions League!

S-au tras la sorţi sferturile de finală din UEFA Champions League. Vezi VIDEO AICI

10:21

Tragerea la sorţi a sferturilor din Champions League!

Vineri, de la ora 13:00, se stabilesc sferturile de finală din Champions League. Trei echipe din Italia, două din Anglia şi câte una din Germania, Spania şi Portugalia. Nu există niciun criteriu de restricţie.

• Real Madrid

Nume importante ale fotbalului european au ajuns în Top 8, altele au ratat dezamăgitor, însă marea surpriză a acestui sezon îl reprezintă fotbalul din Italia care dă nu mai puțin de trei formații în sferturi.

Se știu toate cele 8 echipe calificate în sferturile Champions League

Miercuri, 15 martie, s-au jucat ultimele partide din manșa secundă a optimilor Champions League, astfel că se știu toate cele 8 echipe calificate în sferturile de finală ale celei mai importante competiții de pe bătrânul continent.

Așa cum spuneam, Italia dă semne că revine în elita fotbalului mondial și are trei formații în această fază, Inter Milano, AC Milan și Napoli. Anglia are două reprezentante, Chelsea și Manchester City, în timp ce celelalte trei echipe vin din Germania (Bayern Munchen), Portugalia (Benfica) și Spania (Real Madrid).

”Galacticii” sunt deținătorii trofeului, după o finală câștigată în fața lui Liverpool. Soarta a făcut ca cele două formații să se întâlnească în acest sezon încă din faza optimilor, iar Real s-a calificat de o manieră strălucitoare.

O altă ”dublă” care a suscitat un interes uriaș în optimi a fost cea dintre Bayern și PSG. Bavarezii au mers mai departe cu două victorii obținute fără să primească gol, iar colosul francez s-a oprit pentru al doilea an consecutiv în optimi.

Fără îndoială, eroul fazei recent încheiate este norvegianul Erling Haaland. Atacantul lui Manchester City a reușit să marcheze cinci goluri în returul cu RB Leipzig, scor 7-0, și a doborât un record vechi de 94 de ani.

Se va stabili drumul până în finală

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale Champions League va avea loc vineri, 17 martie, de la ora 13:00, la Nyon. În cadrul aceluiași eveniment se vor stabili și partidele din semifinale, dar și ordinea echipelor pentru marea finală de pe Ataturk Olympic Stadium din Istanbul.

Începând din sferturile de finală nu mai există niciun fel de restricție, astfel că se pot întâlni chiar și două echipe din aceeași țară sau două formații care s-au aflat față în față în faza grupelor.

Prima manșă a sferturilor de finală va avea loc în 11 și 12 aprilie, returul fiind programat pentru 18 și 19 aprilie. Semifinalele se vor disputa pe 9 și 10 (turul) și 16 și 17 mai (returul). Finala de la Istanbul este stabilită pentru sâmbătă, 10 iunie.