News

Salariile de lux de la agenția companiilor de stat: peste 9.000 de euro pe lună pentru șefa AMEPIP. Cum arată bugetul pe 2025

Guvernul nu reușește să găsească un nou președinte pentru super-agenția companiilor de stat, asta deși salariul brut lunar este de peste 9000 de euro
22.04.2025 | 09:03
Salariile de lux de la agentia companiilor de stat peste 9000 de euro pe luna pentru sefa AMEPIP Cum arata bugetul pe 2025
AMEPIP are încă un președinte interimar. Sursa foto: colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Executivul a reluat pentru a treia oară procesul de selecție pentru conducerea Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP) după ce comisia de selecție nu a putut să se pună de acord asupra celor șapte candidați rămași în cursă. Între timp, super-agenția companiilor de stat, așa cum a fost ea numită în presă, este condusă în continuare de Corina Crețu, fostă europarlamentară PSD. Între timp salariul lunar încasat de aceasta a ajuns la peste nouă mii de euro, brut.

Șefa AMEPIP, salariu de 45.000 de lei lunar

Nomenclatorul de salarii arată că președintele interimar al AMEPIP a avut în luna martie a acestui an un salariu de bază de 44.950 lei. Asta înseamnă că, în mână, șefa interimară a instituției, mai exact fosta europarlamentară PSD, Corina Crețu, a luat în mână peste 26.000 lei, adică peste 5.200 de euro. Față de anul trecut, spre exemplu luna septembrie, salariul acesteia a crescut cu aproape 4.000 de lei, în condițiile în care salariul brut de bază era atunci de doar 41.070 lei.

ADVERTISEMENT

Lucrurile nu stau rău nici pentru vicepreședintele AMEPIP, și el interimar pe post și unul dintre cei șapte candidați la postul de președinte al agenției. Potrivit documentului citat, salariul brut de bază încasat de acesta luna trecută a fost de doar 42.525 lei. Anul trecut, salariul de bază pe această funcție era de 38.850 lei.

Presa a scris încă de la înființarea AMEPIP că angajații acestei super-agenții vor fi adevărați super-bugetari, în contextul în care vor beneficia de un spor de 50% față de salariile normale de încadrare. Mai mult, prin eforturile fostului președinte al AMEPIP, salariații agenției primesc și un sport de condiții vătămătoare de muncă.

ADVERTISEMENT

Nomenclatorul de salarii arată că de acest spor, în valoare de 1.500 lei, beneficiază toți angajații instituției, de la secretarul general până la consilierii de grad I. Spre exemplu, secretarul general al agenției are un salariu brut lunar de 34.965 lei, adică puțin peste 20.000 lei net, bani pe care îi ia în mână la finalul lunii. La această sumă se adaugă și sportul pentru condiții vătămătoare de muncă. Un director în AMEPIP are peste 30.000 lei brut lunar, iar un șef-serviciu, peste 28.000.

Salarii presedinte AMEPIP
Salarii de bază la AMEPIP

Agenția încă își caută un președinte

AMEPIP a devenit operațională în luna martie a anului trecut, iar la conducerea agenției era numit Mihai Precup. Înființarea agenției, menită să supervizeze activitatea celor circa 1400 de companii de stat, a fost unul din obiectivele incluse în PNRR. Comisia Europeană însă a blocat tranșa pentru acest jalon din cauza suspiciunilor privind modul în care a fost numită conducerea agenției. În iunie, fosta conducere a agenției a plecat din funcții, interimară fiind numită Corina Crețu.

ADVERTISEMENT

De atunci agenția, care funcționează în subordinea SGG, caută să găsească un nou președinte și doi noi vicepreședinți pentru a debloca cele aproape 400 de milioane de euro, bani din PNRR. În luna ianuarie a fost demarat un concurs de selecție pentru funcțiile de conducere, însă, în final, aparent comisia de selecția nu s-a putut pune de acord asupra candidaților. Mai exact, expertul independent, selectat de SGG,  nu a fost de acord cu propunerile membrilor comisiei.

ADVERTISEMENT

„Expertul independent specializat în recrutarea resurselor umane, selectat de Secretariatul General al Guvernului (…) a întocmit Raportul de opinie divergentă cu privire la concluziile procesului de selecție pentru funcții de președinte și doi vicepreședinți ai Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice.

În urma analizei celor două rapoarte ante-menționate și având în vedere existența unei opinii divergente între expertul independent și Comisia de selecție, secretarul general al Guvernului (…) a decis dispunerea măsurilor necesare, respectiv reluarea procesului de selecție a candidaților pentru funcțiile de președinte și vicepreședinți ai AMEPIP”, se arată într-un comunicat pe site-ul agenției.

Între timp, chiar și cu o conducere interimară, AMEPIP își continuă treaba, dovadă stând nenumăratele proceduri de selecție pentru companiile importante de stat, cu precădere din sectorul energetic, unde au fost selectați administratori oameni apropiați de PNL și PSD.

Bugetul agenției, 2/3 pe salariile angajaților

Până în luna iunie a anului trecut, funcționarea AMEPIP a fost asigurată din subvenții de la bugetul de stat, însă apoi agenția spune că a reușit să opereze doar din venituri proprii. Mai exact, e vorba de 30% din amenzile aplicate și, în principal, tariful de monitorizare care ajunge până la 0,1% din veniturile totale ale întreprinderilor publice. Anul trecut, asta a însemnat venituri de peste 91 de milioane lei de la companiile de stat. În final, AMEPIP nu a cheltuit decât 14,9 milioane, din care peste 11 milioane au fost salariile angajaților.

Potrivit legii de înființare, AMEPIP ar fi trebuit să aibă 92 de posturi, fără conducere, însă la finalul anului trecut erau ocupate doar 57 de posturi. Însă, pe bugetul de anul acesta, salariile de bază din agenție ar trebui să ajungă la circa 35 milioane lei. Mai exact, bugetul agenției este în acest an de 55 milioane lei (bani proveniți din surse proprii), din care 34,7 milioane reprezintă cheltuielile de personal. Din această sumă, salariile de bază sunt 31 milioane lei, iar sporurile plătite salariaților sunt de două milioane.

Pentru bunuri și servicii au fost bugetate 13,6 milioane lei.

Sediul agenției, chirie de două milioane lei

În propunerea de buget pe acest an, agenția a cerut 7 milioane lei pentru cheltuieli de funcționare, „materiale şi prestări de servicii cu caracter funcțional”. Mai exact, este vorba de cheltuielile cu sediul și, după cum au explicat în nota de fundamentare, tonere de imprimat și copiat, dar și servicii pentru programul de contabilitate.

„Pentru desfăşurarea activităţilor principale ale instituției sunt necesare următoarele cheltuieli: cheltuieli în baza contractului de locațiune și prestări servicii pentru spațiul în care își desfășoară activitatea AMEPIP, încheiat cu RA-APPS – SAIFI, care include cheltuieli privind închirierea spațiului și pentru; întreținerea sediului (apă, salubritate, energie electrică și termică, gaze, reparații tâmplărie și alte utilități, chirie dotări, etc.).

Tonere pentru multifuncționale de imprimat și copiat, etc.; service, reparații și întreținere echipamente periferice (copiatoare, imprimante sisteme de climatizare) și alte echipamente; Servicii mentenanță pentru echipamente hardware și software; servicii de mentenanță pentru programul de contabilitate”, se arată în nota de fundamentare pentru bugetul pe anul 2025.

AMEPIP cheltuieli
Achiziții pe anul 2025 la AMEPIP

Din programul anual de achiziții pe anul 2025 se observă că pentru sediul din centrul Capitalei, AMEPIP plătește celor de la RA-APPS două milioane de lei. Alte cheltuieli importante vizează achiziția unui serviciu informatic integrat, suma alocată fiind de 1,9 milioane lei, fără TVA. Aici, documentele arată că licitația de achiziție a fost deschisă, nefiind încă finalizată.

Ca notă informativă, pentru toner AMEPIP va cheltui 64.000 lei, pentru articolele de papetărie, peste 97.000 lei, 100.000 lei, pentru deplasări externe și 33.000 lei, bani de protocol.