Razvan Nicolae
in Fotbal international
29/09/2018, 23:41
Sâmbăta derby-urilor în campionatele tari din Europa! Ce au făcut Real Madrid, Chelsea sau Juventus GALERIE FOTO
Sâmbăta derby-urilor în campionatele tari din Europa s-a terminat cu o remiză albă

Sâmbăta derby-urilor în campionatele tari din Europa a trecut cu meciuri spectaculoase pentru microbişti. Premier League, La Liga sau Bundesliga au oferit câteva partide tari, care s-au ridicat la înălţimea aşteptărilor pentru toţi cei care au aşteptat aceste confruntări.

Ziua de sâmbătă a început cu derby-ul AS Roma – Lazio 3-1. Meciul care împarte capitala Italiei în două a fost decis în ultimele 20 de minute, după momente bune în care situaţia a fost pe muchie de cuţit. Lorenzo Pellegrini, Aleksandar Kolarov şi Federico Fazio, respectiv Ciro Immobile au fost marcatorii în Derby della Capitale. După acest succes, AS Roma s-a apropiat la un punct de marea rivală.

Sâmbăta derby-urilor în campionatele tari din Europa a avut cap de afiş Real Madrid – Atletico Madrid

Sâmbăta derby-urilor din campioanatele tari din Europa a continuat cu un alt meci din Serie A. Juventus a învins-o pe Napoli, scor 3-1, după o partidă în care napoletanii au condus încă din minutul 10, după reuşita lui Dries Mertens. Campioana Italiei a revenit în meci, iar Mario Mandzukic, cu o dublă, şi Leonardo Bonucci au adus victoria pentru liderul din Serie A. Chiar dacă nu a maract, Cristiano Ronaldo a oferit două pase decisive în derby-ul de la Torino.

Real Madrid – Atletico Madrid 0-0 a fost cel mai aşteptat meci al zilei în La Liga. Derby-ul capitalei Spaniei nu s-a ridicat la nivelul celorlalte derby-uri disputate sâmbătă. După o primă repriză în care Antoine Griezmann şi Gareth Bale au ratat cele mai mari ocazii, după pauză, cele două formaţii au oferit un meci în care au încercat să dea lovitura pe contră, însă golurile au lipsit cu desăvârşire.

Derby-uri în Premier League şi Bundesliga

Chelsea – Liverpool 1-1 a fost capul de afiş al etapei în Premier League. Cele două formaţii se întâlniseră deja la mijlocul săptămânii în Cupa Ligii, când londonezii s-au impus, scor 2-1. Eden Hazard, autor al unui gol senzaţional în meciul din Carabao Cup, a dat lovitura şi în campionat, după ce a deschis scorul în minutul 25. În momentul în care Chelsea se vedea învingătoare, Daniel Sturridge a marcat golul egalării în minutul 89.

Bayer Leverkusen – Borussia Dortmund 2-4 a fost derby-ul etapei în Bundesliga. Nemţii au avut ce să vadă în meciul jucat pe “BayArena”, iar la pauză, gazdele au intrat în avantaj, scor 2-0, graţie golurilor marcate de Weiser şi Taj. După pauză, jucătorii antrenaţi de Lucien Favre s-au trezit şi au înscris de patru ori prin Larsen, Reus şi Paco Alcacer, spaniolul reuşind o dublă. După acest meci, Borussia Dortmund a urcat pe primul loc, din moment ce Bayern Munchen a fost învinsă vineri de Hertha Berlin, scor 0-2.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!