Real Madrid stă pe un butoi cu pulbere din cauza rezultatelor mult sub așteptări, iar situația a degenerat la ultimul antrenament. Federico Valverde a ajuns la spital după un conflict cu Aurelien Tchouameni, iar fotbalistul din Uruguay a fost diagnosticat cu un traumatism cranio-cerebral.
Aurelien Tchouameni a oferit o primă reacție pe rețelele sociale după ce Real Madrid a anunțat că francezul și coechipierul său, Federico Valverde, au fost amendați cu câte 500.000 de euro după conflictul din vestiar. „Ceea ce s-a întâmplat în această săptămână la antrenamente este inacceptabil. Spun asta în timp ce mă gândesc la exemplul pe care ar trebui să-l oferim celor tineri, indiferent că este vorba despre fotbal sau școală. Nu contează cine are dreptate și cine nu, ar trebui să căutăm tot timpul varianta calmă pentru a rezolva un conflict.
În primul rând, îmi pare rău pentru imaginea pe care am creat-o clubului. Știu că fanii, staff-ul, coechipierii mei, conducerea, toată lumea este dezamăgită de modul în care s-a desfășurat acest sezon. Dar frustrarea nu este o scuză pentru orice. Aceste incidente, chiar dacă se pot întâmpla în vestiar, nu sunt demne de Real Madrid. În special pentru că Real Madrid este clubul despre care se vorbește cel mai mult. Internetul adoră să inventeze cele mai nebune povești pentru a face vâlvă, așadar nu credeți tot ce este spus sau poveștile false.
Oricum, acum nu mai e momentul să ne dăm seama cine ce a făcut, cine ce a spus sau cine a avut dreptate. Am acceptat sancțiunea clubului. Suntem în continuare o familie, care are dezacorduri în unele momente, dar trebuie să punem tot timpul obiectivele pe primul plan. Mi-am cerut scuze grupului și vreau să-mi cer scuze tuturor fanilor lui Real Madrid. Acum e timpul să mergem înainte, suntem concentrați total pe El Clasico și pe sezonul care urmează, pentru a aduce din nou echipa în top, acolo unde îi este locul”, a transmis mijlocașul pe Instagram.
După scandalul uriaș iscat de bătaia dintre Federico Valverde și Aurelien Tchouameni, conducerea clubului Real Madrid a anunțat deschiderea unei anchete interne. Aceasta a fost finalizată, iar cei doi jucători au primit o amendă uriașă.
”Real Madrid anunță că, în urma evenimentelor care au dus la deschiderea procedurilor disciplinare de ieri împotriva jucătorilor noștri Federico Valverde și Aurelien Tchouameni, ambii au apărut astăzi în fața ofițerului de anchetă.
În timpul apariției lor, jucătorii și-au exprimat sincerul regret pentru cele întâmplate și și-au cerut scuze reciproc. De asemenea, au transmis scuzele clubului, coechipierilor, staff-ului tehnic, fanilor și ambii și-au oferit întreaga cooperare, fiind dispuși să accepte orice sancțiune pe care clubul o consideră adecvată.
Având în vedere aceste circumstanțe, Real Madrid a decis să aplice o amendă de 500.000 de euro pentru fiecare, încheind astfel procedurile interne corespunzătoare”, se arată într-un comunicat postat pe site-ul oficial al grupări madrilene.
Federico Valverde a reacționat printr-un mesaj amplu pe rețelele sociale după ce a ajuns la spital din cauza conflictului cu Aurelien Tchouameni. „Ieri am avut un incident cu un coechipier în timpul unui antrenament. Oboseala de la competiție și frustrarea au făcut ca totul să pară exagerat. Într-un vestiar normal, aceste lucruri se pot întâmpla și de obicei se rezolvă intern, fără ca acestea să devină publice. Evident, cineva de aici răspândește zvonuri, iar cu un sezon fără titluri, unde Real Madrid este mereu urmărită atent, totul devine exagerat.
Astăzi (n.r. joi) am avut o altă neînțelegere. În timpul disputei, am lovit accidental o masă, provocându-mi o mică tăietură pe frunte care a necesitat o vizită de rutină la spital. În niciun moment coechipierul meu nu m-a lovit și nici eu nu l-am lovit, deși înțeleg că e mai ușor pentru voi să credeți că ne-am lovit sau că a fost intenționat, dar asta nu s-a întâmplat.
Simt că furia mea legată de situație, frustrarea mea de a ne vedea pe unii dintre noi chinuindu-ne să trecem de finalul sezonului, dând totul, m-au împins până la punctul de a mă certa cu un coechipier. Îmi pare rău. Îmi pare cu adevărat rău pentru că această situație mă doare, acest moment prin care trecem este dureros. Real Madrid este unul dintre cele mai importante lucruri din viața mea și eu nu pot fi indiferent.
Rezultatul este o acumulare de lucruri care culminează cu o ceartă fără sens, afectându-mi imaginea și lăsând loc de îndoială că vor inventa povești, vor calomnia și vor pune paie pe focul unui accident. Nu am nicio îndoială că orice neînțelegeri pe care le-am putea avea în afara terenului vor înceta să existe pe gazon, iar dacă va trebui să apăr acest lucru în interiorul unui stadion, voi fi primul.
Nu aveam de gând să vorbesc până la sfârșitul sezonului. Am fost eliminați din Liga Campionilor și mi-am ținut furia și resentimentele pentru mine. Am irosit încă un an și nu eram în măsură să postez pe rețelele de socializare când singura față pe care o aveam de arătat era pe teren și simt că asta am și făcut.
De aceea sunt cel mai întristat și îndurerat că trec prin această situație care mă împiedică să joc următorul meci din cauza unor decizii medicale. Am dat întotdeauna totul, până la capăt, și mă doare mai mult decât oricine să nu pot face asta. Sunt disponibil clubului și coechipierilor mei pentru a colabora la orice decizie pe care o consideră necesară. Mulțumesc”, a transmis mijlocașul lui Real Madrid pe Instagram.
În urma incidentului produs joi în vestiar, Federico Valverde a suferit un traumatism cranio-cerebral. Mijlocașul sud-american va trebui să se refacă timp de aproximativ două săptămâni, așadar acesta va rata derby-ul cu Barcelona și ar putea să revină pe gazon doar pentru ultimul meci din acest sezon, cel de pe Bernabeu cu Athletic Bilbao.
„În urma testelor efectuate astăzi jucătorului nostru Fede Valverde de către Serviciile Medicale Real Madrid, acesta a fost diagnosticat cu un traumatism cranio-cerebral. Valverde se află acasă în stare bună și va trebui să rămână în repaus timp de 10 până la 14 zile, conform protocoalelor medicale pentru acest diagnostic”, au anunțat cei de la Real Madrid pe site-ul oficial.
Conflictul fizic dintre Federico Valverde și Aurelien Tchouameni nu a rămas fără urmări. Clubul Real Madrid a făcut un anunț oficial cu privire la această situație după ce fotbalistul din Uruguay a ajuns la spital. „Real Madrid CF anunță că, în urma incidentelor care s-au petrecut în această dimineață (n.r. joi) la antrenamentul primei echipe, a decis să deschidă o procedură disciplinară împotriva jucătorilor noștri, Federico Valverde și Aurelien Tchouameni.
Clubul va oferi actualizări cu privire la soluțiile ambelor proceduri odată ce procedurile interne corespunzătoare vor fi finalizate”, a transmis gruparea din La Liga pe site-ul oficial. Duminică, de la ora 22:00, Real Madrid va juca pe Camp Nou contra Barcelonei și are nevoie de un succes pentru a mai păstra șanse la câștigarea titlului.
Conflictul de la antrenamentul lui Real Madrid nu a fost izolat. Potrivit Marca, este a doua zi când cei doi își aruncă reproșuri și recurg la agresiuni fizice. Doar că, de data aceasta, totul a escaladat, iar Federico Valverde a fost transportat la spital după bătaia cu Aurelien Tchouameni.
Tensiunile de la Real Madrid au atins un punct critic în această ultimă parte a sezonului, iar atmosfera toxică din cadrul lotului a ieșit din nou la suprafață la antrenamentul de joi, 7 mai, când doi jucători importanți au avut o altercație.
Conform cotidianului Marca, Federico Valverde și Aurelian Tchouameni au fost protagoniștii unui scandal de proporții. Totul a început cu un fault care a declanșat unul dintre cele mai aprinse schimburi de replici văzute vreodată la baza de la Valdebebas.
Cei doi jucători s-au confruntat, s-au împins, au fost aproape chiar de a se încăiera și au avut o ceartă aprinsă care a continuat în vestiar. Un incident foarte neplăcut ce reflectă starea de spirit care afectează în prezent vestiarul lui Real Madrid.
Echipa trece printr-una dintre cele mai dificile perioade ale sezonului, fără nicio șansă realistă de a câștiga vreun trofeu și cu o atmosferă din ce în ce mai divizată în cadrul lotului. Diferențele dintre jucători sunt evidente, iar unii abia dacă își vorbesc.
Conviețuirea cu Alvaro Arbeloa este, de asemenea, dificilă, într-un context în care presiunea și epuizarea au atins punctul culminant și nu mai puțin de șase jucători refuză să mai discute cu antrenorul.
Problema pentru madrileni este că această atmosferă vine în ajunul unui El Clasico potențial devastator. Duminică, 10 mai, de la ora 22:00, ”galacticii” vor înfrunta în deplasare pe Barcelona. Catalanii au nevoie doar de un punct pentru a câștiga titlul în La Liga, un scenariu care ar reprezenta cel mai negru moment al sezonului pentru Real Madrid.
Numai în ultimele zile, Real Madrid a fost lovită de alte două incidente care au lăsat impresia că lucrurile sunt departe de a fi roz. Mai întâi, Kylian Mbappe a profitat de o accidentare și a plecat într-o vacanță în Sardinia alături de actrița Ester Exposito.
Fanii s-au săturat de escapadele francezului, considerat capul revoltei care a dus la demiterea lui Xabi Alonso, și au făcut o petiție pentru ca atacantul să plece de la Real. Rezultatul a fost unul total neașteptat, nu mai puțin de 11 milioane de persoane semnând această petiție.
Un alt incident petrecut în vestiar i-a avut în prim-plan pe fundașii Antonio Rudiger și Alvaro Carreras. Cei doi s-au certat și și-au aruncat cuvinte urâte, iar germanul și-a pierdut cumpătul și l-a lovit peste față. Regretând gestul, Rudiger și-a invitat apoi coechipierul la cină.