Scandal la AS Roma înainte de returul cu FC Porto! Javier Pastore l-a înjurat pe antrenorul echipei

Autor: Razvan Nicolae | 06.03.2019 | 19:01
Scandal la AS Roma înainte de returul cu FC Porto

Situaţia este una explozivă la AS Roma înainte de returul cu FC Porto, iar un nou scandal a ieşit la iveală. Formaţia din capitala Italiei are un sezon modest, cu rezultate dezastruoase, iar relaţia dintre Eusebio Di Francesco şi o parte a lotului s-a stricat în ultimele luni.

Scandalul la AS Roma a început chiar înainte de returul cu FC Porto, iar fanii echipei se tem că favoriţii lor vor rata calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În weekend, romanii au fost umiliţi de Lazio, marea rivală, scor 0-3, iar Javier Pastore l-a înjurat pe Eusebio Di Francesco după ce l-a înlocuit în timpul derby-ului.

În minutul 66, Javier Pastore a fost înlocuit cu Daniele De Rossi, iar mijlocaşul ofensiv argentinian a fost nemulţumit că nu a primit mai multe minute. Fotbalistul de 29 de ani a refuzat să dea mâna cu Eusebio Di Francesco, a aruncat cu o sticlă şi l-a înjurat pe antrenorul de 49 de ani. Fanii sunt nemulţumiţi de compartamentul lui Javier Pastore, acesta fiind intens criticat pentru faptul că este inconstant.

Scandal la AS Roma înainte de returul cu FC Porto. Javier Pastore s-a certat cu antrenorul echipei

Javier Pastore nu a făcut deplasarea pentru FC Porto – AS Roma

Javier Pastore nu face parte din lotul pentru meciul FC Porto – AS Roma, însă motivul oficial nu are nicio legătură cu faptul că l-a înjurat pe Eusebio Di Francesco. Mijlocaşul ofensiv de 29 de ani are probleme musculare şi nu a mai făcut deplasarea în Portugalia.

În tur, AS Roma a învins-o pe FC Porto, scor 2-1, Nicolo Zaniolo reuşind să marcheze cele două goluri ale italienilor. O calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor ar fi un plus pentru “capitolini”, care în acest sezon au înregistrat una dintre cele mai usturătoare înfrângeri din ultimii ani. În sferturile de finală ale Cupei Italiei, AS Roma a fost învinsă, fără drept de apel, de Fiorentina, scor 1-7.