Jorge Costa, fostul mare fotbalist de la FC Porto și fostul antrenor de la CFR Cluj și Gaz Metan Mediaș, a încetat din viață marți, 5 august, la vârsta de 53 de ani după ce a suferit un episod cardiac.
El era director general la clubul de pe „Dragao”, iar în trecut s-a mai confruntat cu astfel de probleme de sănătătate. El s-a aflat pe banca tehnică a echipei conduse la acel moment din punct de vedere administrativ de Arpad Paszkany și Iuliu Mureșan în perioada iulie 2011 – aprilie 2012.
În octombrie 2011, portughezul a fost în centrul unui moment extrem de controversat. Atunci, după o noapte petrecută împreună într-un club din Cluj-Napoca, Maria, soția lui Jorge Costa, după cum a susținut ea la momentul respectiv, a fost lovită de fostul fotbalist și antrenor.
După cum au notat la acea vreme jurnaliștii de la ProSport, lusitanul a plecat imediat după acel episod la un hotel din oraș, în vreme ce femeia a mers la poliție pentru a depune o plângere împotriva lui Costa.
Doar că ea nu prezenta atunci urme vizibile de violență pe față sau pe corp, astfel că polițiștii i-au cerut un certificat medico-legal pentru a putea demara o anchetă în acest sens. La scurt timp, femeia a plecat în Portugalia și nu a mai făcut acel demers, astfel încât subiectul a fost închis definitiv foarte rapid.
Întrebat atunci în legătură cu această chestiune, Arpad Paszkany, finanțatorul de la CFR Cluj de la acea vreme, a confirmat că deținea anumite informații conform cărora într-adevăr un astfel de episod tensionat s-a petrecut între Jorge Costa și soția lui, dar nu a dorit să ofere mai multe detalii.
„Da, știm de situația neplăcută din familia lui Costa, dar nu o comentăm. E problema lui Jorge, el știe cum să o gestioneze! Problemele familiale ale lui Costa țin de el și numai el, pe noi ne interesează activitatea lui la CFR și punct!
Și cu acest presupus scandal, Costa e sigur de locul lui pe bancă în continuare. Îi vom judeca doar rezultatele echipei”, a spus el, conform sursei citate anterior.