Scene halucinante sub ochii lui Gică Hagi! Meciul Farul – Sepsi, întrerupt câteva minute

03.05.2024 | 21:14
Scene halucinante sub ochii lui Gica Hagi Meciul Farul  Sepsi intrerupt cateva minute
Momente tensionate în finalul primei reprize de la Farul - Sepsi, după ce galeria gazdelor a avut scandări xenofobe și arbitrul Adrian Cojocaru a întrerupt jocul. Sursă foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Partida de la Ovidiu deschide etapa a 8-a a play-off-ului din SuperLiga și este extrem de importantă pentru trupa lui Gică Hagi care se află într-o luptă acerbă pentru locurile de cupe europene.

Farul – Sepsi, întrerupt din cauza scandărilor xenofobe

Întâlnirea Farul – Sepsi a fost marcată de un moment trist pentru fotbalul românesc, care a dus la întrerupere pentru câteva momente. Nemulțumiți de scorul arătat pe tabela de marcaj, 0-3, fanii ”marinarilor” au avut scandări xenofobe.

Era minutul 42, la scurt timp după ce Pavol Safranko reușise hattrick-ul, când suporterii echipei lui Gică Hagi și-au dat în petec și au început să scandeze cuvinte de nedescris la adresa covăsnenilor.

Din tribunele stadionului de la Ovidiu s-au auzit scandări xenofobe. Scenele halucinante au surprins pe toată lumea, mai ales că galeria Farului nu mai avea antecedente în acest sens.

Arbitrul Adrian Cojocarul a întrerupt imediat jocul și le-a cerut gazdelor să intervină pentru a nu mai exista astfel de scandări. O parte dintre jucătorii Farului au mers în dreptul galeriei și le-a cerut fanilor să se oprească. După 2 minute de întrerupere, Cojocaru a decis să reia meciul.

Farul, primă repriză de coșmar

Farul a avut o primă repriză de coșmar. Erorile în defensivă au curs pe bandă rulantă și Pavol Sanfranko a reușit primul său hattrick din carieră. Slovacul a deschis scorul după doar 66 de secunde, după gafele lui Dragoș Nedelcu și Narek Grigoryan.

După alte 20 de minute, Sepsi a reușit să-și dubleze avantajul prin același Safranko, după o nouă eroare de cascadorii râsului a lui Dragoș Nedelcu. În minutul 34, slovacul și-a încununat prestația cu un nou gol. Kallaku a centrat perfect din partea stângă și atacantul lui Sepsi a pus latul dintr-o poziție simplă, din 6 metri.

Prestația jucătorilor l-a înfuriat la culme pe Gică Hagi și managerul Farului a reacționat imediat după încasarea golului 3. În minutul 37, managerul constănțenilor l-a scos din teren pe căpitanul Ionuț Larie și l-a introdus pe Dan Sîrbu.

Mai mult, Farul a scăpat ca prin urechile acului de două eliminări, după faulturile dure comise de Kiki și de Nedelcu. De fiecare dată, arbitrul Adrian Cojocaru a considerat că este de ajuns cartonașul galben.

Fost fotbalist al Stelei, dezvăluiri incredibile din Coreea de Nord: „Știți ce am...
Fost fotbalist al Stelei, dezvăluiri incredibile din Coreea de Nord: „Știți ce am mâncat? Răducioiu și-a vomitat mațele”
Trucul simplu pentru potolirea foamei. Obiceiurile cu care poți jongla
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din...
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din nou mari probleme cu legea! A fost redeschis un dosar mai vechi ce îl vizează pe omul de afaceri din Pipera
Un sat montan din Europa introduce taxă de intrare pentru turişti, din cauza...
Un sat montan din Europa introduce taxă de intrare pentru turişti, din cauza celor care îşi fac selfie-uri
Cât de frumoasă şi ce studii are unica fiică a lui Sabin Ilie....
Cât de frumoasă şi ce studii are unica fiică a lui Sabin Ilie. Melissa întoarce toate privirile
Apariție scandaloasă la Cannes! O prezentatoare TV s-a afișat fără lenjerie intimă /...
Apariție scandaloasă la Cannes! O prezentatoare TV s-a afișat fără lenjerie intimă / FOTO
REGULĂ NOUĂ la BANCOMATE! Cum se EXTRAG BANII din CONTURILE ROMÂNEȘTI
Ce se va întâmpla cu rolul Gianinei din Las Fierbinți după ce a...
Ce se va întâmpla cu rolul Gianinei din Las Fierbinți după ce a aflat că e însărcinată
Vestea așteptată de toată România. Vine de la Florin Piersic
George și Ionela au murit ieri, în Iași. Ce tragedie! Ce tineri și...
George și Ionela au murit ieri, în Iași. Ce tragedie! Ce tineri și frumoși erau! În loc de nuntă, acum familiile se pregătesc de înmormântare
Zelenski spune că aliații Kievului „se tem” de o înfrângere a Rusiei și...
Zelenski spune că aliații Kievului „se tem” de o înfrângere a Rusiei și ar vrea ca Ucraina „să câștige în așa fel încât Rusia să nu piardă”
Cum a ajuns Regina Elisabeta a II-a la 96 de ani. Sandwich-ul simplu,...
Cum a ajuns Regina Elisabeta a II-a la 96 de ani. Sandwich-ul simplu, dar sănătos, pe care îl mânca mereu monarhul Marii Britanii