Faruk Koca, fostul președinte al clubului Ankaragucu, care a fost arestat pentru lovirea unui arbitru în timpul unui meci, a fost eliberat pe cauțiune.
Oficialul a fost reținut a doua zi după evenimente, pentru ”rănirea intenționată a unei persoane”, ”amenințare” și ”încălcarea Legii privind prevenirea violenței și a tulburărilor în sport”.
Cum avocații omului de afaceri turc s-au opus arestării, Înalta Curte Penală din Ankara a evaluat obiecția și a decis ca Faruk Koca să fie eliberat sub control judiciar. Instanţa a decis că prima ședință de judecată a dosarului va avea loc pe 9 ianuarie 2024.
Pierlugi Collina, șeful arbitrilor de la FIFA, a reacționat vehement după incidentul violent din Turcia în care președintele clubului Ankaragucu l-a lovit pe teren pe arbitrul Halil Umut Meler.
”Este o responsabilitate pentru toți cei care iubesc ‘jocul frumos’ să acționeze și să facă ceva. Înainte de a fi prea târziu, înainte ca acest cancer să ucidă fotbalul. Imaginea lui Halil Umut întins pe jos, protejându-și capul cu mâinile în timp ce era lovit cu picioarele de agresorii săi, precum și imaginea vânătăii de sub ochi sunt îngrozitoare.
Dar și mai îngrozitor este să știm că există mii de arbitri din întreaga lume care sunt abuzați verbal și fizic la nivelurile inferioare ale sportului din întreaga lume, fără ca acele incidente să fie semnalate de mass-media.
Un arbitru nu poate fi bătut din cauza unei decizii pe care a luat-o, chiar dacă este greșită. Mașina lui sau a ei nu poate fi bombardată sau incendiată din cauza unei lovituri de pedeapsă.
Din nefericire, nu este o exagerare, deoarece mașinile bombă și mașinile incendiate sunt ceva ce s-a întâmplat în unele țări, și nu atât de rar”, a spus fostul mare arbitru italian, conform CNN.
Campionatul Turciei, suspendat după ce președintele clubului Ankaragucu, Faruk Koca, l-a agresat pe arbitrul Halil Umut Meler, se va relua la 19 decembrie.
”Toate ligile se vor relua marți, 19 decembrie”, a declarat Mehmet Buyukeksi, președintele Federaţiei Turce de Fotbal, conform L’Equipe.
La mai puțin de 24 de ore după ce l-a agresat pe arbitrul Halil Umut Meler la finalul meciului cu Caykur Rizespor, Faruk Koca și-a anunțat demisia din funcția de președinte al clubului Ankaragucu.
”Oricare ar fi amploarea nedreptății sau a greșelii, nimic nu poate legitima sau explica violența pe care am comis-o. Aș dori, de asemenea, să anunț publicul că am demisionat din funcția de președinte al MKE Ankaragucu pentru a împiedica clubul, fanii și familia mea să mai sufere vreun rău
Aș dori să-mi cer scuze comunității arbitrilor turci, publicului sportiv și națiunii noastre, în special domnului Meler și familiei sale. În același timp, sper că problemele structurale ale fotbalului turc vor fi discutate mai realist ca urmare a acestui incident grav pe care l-am provocat”, a declarat Faruk Koca, conform Sky Sports.
Faruk Koca, bașkanul lui Ankaragucu, a declarat că i-a dat doar o palmă arbitrului Halil Umut Meler și nu are nicio vină pentru cele întâmplate ulterior după meciul cu Caykur Rizespor.
”Eu doar am vrut să protestez verbal și să-l scuip în față pe arbitru. I-am dat o palmă peste față, palma mea nu i-a cauzat hematomul. După ce a primit palma, arbitrul a rămas pe picioare 5-10 secunde, apoi s-a aruncat pe gazon. M-am luat imediat de acolo. În afară de palmă, nu am nicio vină”, a declarat Koca, conform Daily Mail.
Trei bărbați care l-au agresat pe arbitrul meciului Ankaragucu – Rizespor, printre care se numără și bașkanul echipei gazdă, Faruk Koca, au fost reținuți.
”În urma declarațiilor luate de Parchetul din vestul Ankarei, suspecții au fost reținuți”, a anunțat ministrul turc al justiției, Yilmaz Tunc. Cei trei bărbați, toți oficiali ai clubului Ankaragucu, au fost duși la închisoarea Sincan, la periferia Ankarei.
MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ve diğer 2 kişi Sincan Cezaevi’ne sevk edildihttps://t.co/QWSMEMankq pic.twitter.com/i9ugdSvRkC
— Demirören Haber Ajansı (@dhainternet) December 12, 2023
Arbitrul Halil Umut Meler a ajuns la spitalul Acibadem din Ankara și a fost diagnosticat cu traumatism cranian. ”Umflătura de la ochiul stâng a început să dea înapoi. Am făcut un nou control la creier în această dimineață. Creierul nu a fost afectat deloc. Afecțiunile nu vor fi permanente.
Arbitrul a fost evaluat și de oftalmologii noștri. A avut o fluctuație a tensiunii de dimineață, dar totul este sub control. Va rămâne aici și în această noapte. Cel mai probabil, va părăsi spitalul mâine (n.r. – miercuri) dimineață”, a declarat medicul Mehmet Yorubulut.
Halil Umut Meler, care a devenit recent tată, a fost sunat şi de preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, care i-a transmis că este alături de el. Arbitrul a depus o plângere împotriva tuturor agresorilor săi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakem Meler ile telefonla görüştü:
📌 Böyle bir şeyi görmek izlemek bizi ciddi manada üzdü. Bir Rizeli olarak da ayrıca üzüldüm. Rize maçında böyle bir şey olması bizi ciddi manada rahatsız etti. pic.twitter.com/pfGzxyNenk
— TRT HABER (@trthaber) December 12, 2023
Noi imagini șocante au apărut de la finalul meciului dintre Ankaragucu și Rizespor, iar după ce arbitrul a căzut, acesta a fost și lovit cu picioarele în cap, în timp ce se afla la pământ.
În cele din urmă, arbitrul a ieșit de pe teren, în huiduielile publicului, protejat de forțele de ordine, însă fața sa era deja umflată din cauza loviturilor primite.
La finalul confruntării dintre Ankaragucu și Rizespor, scor 1-1, Faruk Koca, bașcanul gazdelor, a intrat pe teren și l-a lovit puternic cu pumnul pe arbitrul confruntării, care a căzut imediat.
Faruk Koca, bașcanul lui Ankaragucu, l-a lovit violent cu pumnul pe arbitrul meciului cu Rizespor, scor 1-1, fiind nervos pentru că echipa sa a fost egalată în prelungirile confruntării, mai exact în minutul 90+7.
Ankaragucu este echipa la care evoluează Olimpiu Moruțan, iar fotbalistul naționalei României a înscris un gol superb împotriva lui Rizespor, în minutul 14 al confruntării.
În minutul 10, Ankaragucu a avut și un gol marcat de Ali Sowe, care a fost anulat după intervenția arbitrajului video. Același Ali Sowe a fost eliminat în a doua repriză, în minutul 50, după ce a primit două cartonașe galbene.
La ultima fază a meciului, Adolfo Gaich, un atacant argentinian de 24 de ani, a egalat, iar arbitrul a fluierat finalul meciului, moment în care a început nebunia pe stadionul lui Ankaragucu.
Ankaragucu ocupă momentan locul 11 în clasament, cu 18 puncte, însă este la doar patru puncte distanță de Samsunspor și Alanyaspor, primele două echipe de sub linia de retrogradare.
În campionatul Turciei retrogradează patru echipe, iar dacă Ankaragucu ar fi obținut victoria împotriva lui Rizespor, ar fi urcat încă un loc în clasament, depășind Hatayspor.
Ankaragucu este antrenată de către Emre Belozoglu, fostul mare mijlocaș al naționalei Turciei, care a jucat printre altele pentru: Fenerbahce, Istanbul Bașakșehir, Newcastle, Inter Milano sau Atletico Madrid.
Printre jucătorii de renume care evoluează la Ankaragucu îi regăsim pe Federico Macheda, fostul jucător al lui Manchester United, Mert Cetin, fost fotbalist la Galatasaray, dar și Rafal Gijiewicz, fost portar în Bundesliga.