„Schimbarea la față”. Un singur jucător a rămas la Dinamo din echipa care învingea ultima dată în derby: „eternul” Ionuț Șerban! VIDEO

14.02.2020 | 16:46
Schimbarea la fata Un singur jucator a ramas la Dinamo din echipa care invingea ultima data in derby eternul Ionut Serban VIDEO

Dinamo și FCSB au oferit meciuri spectaculoase în ultimii ani, toate terminate la egalitate. Ultima victorie a „câinilor” în derby datează de pe 1 mai 2017, în play-off-ul acelui sezon, însă, din cauza mișcărilor de trupe constante din Ștefan cel Mare din ultimele sezoane, un singur fotbalist se mai regăsește acum în lot, „eternul” Ionuț Șerban, rezervă neutilizată la acea dată.

Ionuț Șerban, ultimul supraviețuitor

Dinamo nu a mai reușit să învingă rivala de aproape trei ani, de pe 1 mai 2017, în ultimele cinci confruntări înregistrându-se o victorie a celor de la FCSB, în septembrie 2017, și patru rezultate de egalitate.

Pe 1 mai 2017, pe Arena Națională, în fața a peste 38.000 de spectatori, formația condusă la acea vreme de Cosmin Contra reușea să deschidă scorul în minutul 34, după un penalty transformat de Sergiu Hanca, însă „roș-albaștrii” egalau imediat după pauză.

După 40 de minute de joc echilibrate, cu ocazii de ambele părți, Jose Romera era faultat în careul advers de William de Amorim, în prelungirile partidei, și obținea o nouă lovitură de pedeapsă, transformată de același Sergiu Hanca.

Victoria din derby avea să îi bucure pe „câini” atât la finalul partidei, cât și peste două săptămâni, când trimiteau titlul la Ovidiu datorită punctului „furat” rivalei în finalul meciului.

Din echipa care aducea ultima victorie în derby pentru Dinamo, în prezent nu se mai regăsește niciun supraviețuitor, în afara lui Ionuț Șerban, rezervă pe 1 mai 2017, care se pregăteșe și acum sub comanda lui Dusan Uhrin, în special pentru clauza pe care o are în contract, conform căreia dacă nu i se prelungește angajamentul, clubul din Șoseaua Ștefan cel Mare trebuie să îi plătească lui Vasile Șiman, fostul patron de la Sportul Studențesc, 1.000.000 de euro.

Echipele de la ultimul derby câștigat de Dinamo:

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Dielna, Filip – Palic (Petre 77), Mahlangu (Bawab 89) – Hanca, Rivaldinho (Busuladzic 61) , Nistor – Nemc

Rezerve: Popescu, Maric, Oliva, Busuladzic, P. Petre, I. Șerban, Bawab

FCSB: Niță – Pleașcă, Moke, Bălașa, Momcilovic – Popescu (de Amorim 46), Pintilii (Tamaș 67) – Enache, Boldrin, Tănase, Alibec (Gnohere 71)

Rezerve: Stăncioiu, Tamaș, Achim, Jakolis, Gnohere, Tudorie, William de Amorim

• 1 mai 2017, Dinamo – FCSB 2-1 (Hanca 34, 90+6 / Pleașcă 53)

Patru remize consecutive

Ultimul derby decis a fost pe 24 septembrie 2017, când Marko Momcilovic aducea victoria pentru FCSB după un gol marcat în minutul 41, în timp ce ultimele patru jocuri directe s-au terminat toate la egalitate, cu cel puțin două goluri marcate.

Ultimele cinci derby-uri dintre Dinamo și FCSB:

• 24 septembrie 2017, FCSB – Dinamo 1-0 (Momcilovic 41)
  • 18 februarie 2018, Dinamo – FCSB 2-2 (Pesic 20, Torje 57 / Man 84, Teixeira 90+3)
  • 29 iulie 2018, FCSB – Dinamo 3-3 (Gnohere 10, Coman 55, 68 / Axente 45+2, Nistor 61, Popescu 89)
  • 11 noiembrie 2018, Dinamo – FCSB 1-1 (Salomao 40, Tănase 48)
  • 5 octombrie 2019, FCSB – Dinamo 1-1 (Coman 28, Ciobotariu 9)

Înaintea celui de-al doilea meci direct din acest sezon, programat duminică de la ora 20:00, pe Arena Națională, FCSB și Dinamo sunt despărțite în clasament de 12 puncte, „câinii” ratând matematic prezența în play-off, pentru al treilea an la rând.