Schimbări mari în echipa Universității Craiova pentru meciul cu Hermannstadt! Apariții surpriză după absențele lui Mihăilă și Ivan

Iuliana Spirache
în Universitatea Craiova
17/11/2019, 14:05
Jucătorii Universității Craiova la duelul cu FC Voluntari. Schimbări mari în lotul oltenilor pentru meciul cu Hermannstadt. Sursă foto: sportpictures.eu

Universitatea Craiova – Hermannstadt se joacă duminică, 24 noiembrie, de la ora 19.30, în etapa 17, iar Victor Pițurcă pregătește mari schimbări pentru partida de pe ”Ion Oblemenco”, toate acestea deoarece fostul selecționer al României nu va putea să îi folosească pe Andrei Ivan și Valentin Mihăilă, doi jucători suspendați pentru acest meci.

Schimbări mari în echipa Universității Craiova pentru meciul cu Hermannstadt

Astfel, Victor Pițurcă a profitat de faptul că Universitatea Craiova a jucat un meci amical cu Spartak Subotica, scor 2-1, pentru a încerca mai multe variante pentru atac. Pentru următorul meci, cel cu Hermannstadt, antrenorul va avea de ales dintre Mihai Roman și Carlos Fortes  pentru a-l înlocui pe Andrei Ivan. De partea cealaltă, Valentin Mihăilă, jucător care face spectacol la echipa națională a României U21, ar putea fi înlocuit de Baiaram, cel care a fost folosit 65 de minute cu Spartak Subotica.

După ce bosniacul Zakaric nu a reușit să impresioneze când a primit șansa să joace pentru Universitatea Criaova, cel mai probabil Victor Pițurcă îl va folosi atacant dreapta pe Bărbuț. Alți jucători care nu au reușit să atragă atenția la partida amicală cu Spartak Subotica sunt Alex Ioniță, Kamer Qaka și Kelic, iar cei trei au șanse foarte mici să prindă echipa de start a oltenilor.

Alex Mateiu a impresionat la revenirea pe teren

De partea cealaltă, Alexandru Mateiu, fotbalist care a revenit după o pauză de trei săptămân, a jucat foarte bine în repriza a doua a meciului amical Universitatea Craiova – Spartak Subotica și are șanse mari să fie titular cu Hermannstadt, în condițiile în care sârbul Cosic este accidentat.

”Ăsta a și fost scopul acestui joc să văd anumiți jucători pe unele posturi noi și plus să dau minute celor care au jucat mai puțin. A fost un meci util. Avem un lot numeros, nu cred că este problema că lipsește unul sau altul. Aștept de la jucătorii mei ca atunci când ii bag pe teren sa joace cât mai bine. Nu am pus ochii pe nici un jucător de la adversari, urmărim pe alții în aceasta perioada”, a spus Victor Pițurcă.