CSM București, start lansat în Liga Campionilor! Neagu&co. au spulberat Metz după un joc solid. Toate rezultatele. Video

13.09.2020 | 18:36
CSM Bucuresti start lansat in Liga Campionilor Neaguco au spulberat Metz dupa un joc solid Toate rezultatele Video

Echipele de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București încep în acest weekend aventura în noul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin.

Ediția precedentă a fost anulată înaintea sferturilor de finală din cauza pandemiei de coronavirus și astfel cele două formații românești au pierdut șansa de a se lupta pentru un loc în Final Four.

Pentru noua stagiune, EHF a decis să schimbe sistemul de desfășurare al competiției, astfel că acum vom avea două grupe cu câte opt echipe, iar primele două clasate din fiecare grupă vor accede direct în sferturi.

UPDATE, 13 septembrie, ora 18:37 / Toate rezultatele înregistrate în prima etapă:

CSM București – Metz  31-26 – VEZI VIDEO

Final de meci – CSM bucurești se impune lejer și debutează cu dreptul în noua ediție a Ligii Campionilor.

csm

Min. 50 – CSM face un meci perfect și se apropie de primul succes, având un avantaj de 9 goluri.

Min. 40 – ”Tigroaicele” au început bine și repriza a doua și păstrează un avans de 6 goluri.

Min. 30 – CSM București a reușit o primă reprizză foarte bună și intră la vestiare cu un avans de 7 goluri.

Min. 28 – După o repriză aproape perfectă, portarul ”tigroaicelor”, Jelena Grubisic, s-a accidentat.

csm

Min. 20 – ”Tigroaicele” și-au mărit avantajul la cinci goluri, în principal datorită prestației excelente a Cristinei Neagu.

Min. 10 – CSM are un start fulminant de meci și s-au distanțat deja la patru goluri.

Start de meci

UPDATE, 13 septembrie, ora 17:00 / CSM București debutează noul sezon de Liga Campionilor la handbal masculin și întâlnește acasă formația franceză Metz.

csm

Brest – SCM Rm. Vâlcea 28-21 – VEZI VIDEO

FINAL: Brest se impune la 7 goluri diferență, dar a făcut-o abia în ultima parte a meciulu, când vâlcencele au fost practic de nerecunoscut.

Min. 50: Cădere inexplicabilă e echipei antrenată de Florentin Pera și Brest se distanțează pe tabela de marcaj cu zece minute înainte de final: 21-17

Min. 40: Cele două echipe merg în continuare cap la cap, niciuna dintre ele nereușind să se desprindă decisv: 16-16

Min. 30: Brest recuperează un deficit de 3 goluri (6-9) și cele două echipe sunt la egalitate: 12-12

Min. 20: Vâlcencele se țin bine și au un avans de două goluri cu zeme minute înainte de pauză.

Min. 10: Început echilibrat de partidă, până în acest minut niciuna dintre echipe nereușind să conducă la o diferență mai mare de un gol.

UPDATE 12 septembrie, ora 18:43 / Rezultate surprinzătoare înregistrate în primele două meciuri disputate astăzi în prima etapă a Ligii Campionilor la handbal feminin, ambele din Grupa B, din care face parte și SCM Rm. Vâlcea. Gyor a făcut doar un egal, 27-27, pe terenul lui ȚSKA Moscova, în timp ce Odense a trecut de BVB Dortmund cu 32-27.

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea visează frumos în Liga Campionilor

Sorții au decis ca SCM Râmnicu Vâlcea să facă parte din Grupa B a Ligii Campionilor, în timp ce CSM București a fost repartizată în Grupa A. Locurile 3-6 din fiecare grupă vor juca un play-off pentru calificarea în sferturi, iar cele patru echipe calificate din grupe cu cele patru din play-off vor completa tabloul.

Fazele finale se vor desfășura în sistem Final Four ca și până acum. Final Four-ul de anul viitor va avea loc tot în arena Papp Laszlo din Budapesta, loc tradițional de disputare a fazelor finale din EHF Champions League. În aceeași sală a câștigat și CSM București trofeul în 2016.

În Grupa A, CSM București va da piept cu Metz, Rostov, Vipers Kristiansand, Esbjerg, Ferencvaros, Bietigheim și Krim Ljubljana, în timp ce SCM Râmnicu Vâlcea le va avea adversare în Grupa B pe Gyor, Buducnost, Dortmund, ȚSKA Moscova, Brest, Odense și Podravka.

Prima care va intra în scenă va fi SCM Râmnicu Vâlcea, care va întâlni sâmbătă, de la ora 19:00, în deplasare, formația franceză Brest. În continuare, programul vâlcencelor va fi următorul:

• 13 februarie 2021 SCM Râmnicu Vâlcea – Brest

CSM București va debuta în noul sezon duminică, 13 septembrie, de la ora 17:00, urmând să întâlnească pe teren propriu formația franceză Metz. Apoi, programul ”tigroaicelor” este următorul:

• 13 februarie 2021 Metz -CSM București

CSM București, echipă care a fost pe locul doi în Liga Națională la întreruperea campionatului, a solicitat un wild card, pe care l-a și primit, nu însă înainte de a avea unele emoții. ”Tigroaicele” formează una dintre echipele care au ținut capul de afiș al competiției în ultimii ani.

Echipa din Râmnicu Vâlcea este la a 14-a participare în EHF Champions League, record pentru un club din România. De cealaltă parte, CSM București este la a șasea calificare consecutivă în cea mai importantă competiție intercluburi.