Scor incredibil în Liga Națională de Baschet: 148-14! Ce s-a întâmplat pe teren. Video

11.01.2021 | 09:42
Scor incredibil in Liga Nationala de Baschet 14814 Ce sa intamplat pe teren Video

Sepsi Sfântu Gheorghe a reuşit un scor incredibil în Liga Naţională de baschet feminin. Echipa covăsneană a câştigat cu scorul de 148-14 confruntarea împotriva celor de la CSU Oradea.

CSU Oradea a avut în componenţă doar jucătoare născute după anul 2002, cu o singură excepţie. Baschet.ro scrie că Melania Kokovay, născută în decembrie 1995, a fost singura jucătoare experimentată a celor de la CSU Rookies.

Sepsi a câştigat runda trecută derby-ul cu CSM Satu Mare, scor 80-69. CSU Oradea venea la acest meci după înfrângrea cu ACS KSE Târgu Secuiesc, 115-25.

Scor incredibil în Liga Națională de Baschet: 148-14! Cât a fost scorul pe sferturi

Confruntarea din Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe n-a avut istoric. Ba mai mult, diferenţele sunt incredibile, echipa oaspete reuşind în trei sferturi să marcheze doar câte două puncte, adică un coş din acţiune.

Scorul pe fiecare sfert în parte: 45-2, 36-8, 34-2 şi 33-2.

VEZI VIDEO:

Sepsi continuă parcursul perfect, Oradea nu are nicio victorie

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost Jovana Pasic, care a înscris 24 de puncte, a avut 8 intercepţii şi 7 pase decisive.

Jucătoarele lui Sepsi care au evoluat în acest meci au marcat cel puţin 10 puncte.

În actuala stagiune, cea mai bună marcatoare a celor de la Oradea este Diana Alexandra Roşu, născută pe 19 februarie 2005, cu o medie de 7,2 puncte pe meci.

În campionat, Sepsi îşi continuă parcursul perfect cu 10-0, în timp ce CSU Rookies Oradea a pierdut toate meciurile din acest sezon.