Adrian Baciu
în Liga 4
04/11/2019, 19:30
Scor record în Liga a 4-a din România! Sporting Vaslui a învins FC Crețești cu 32-0. Amețit de golurile primite, portarul oaspeților a cerut schimbarea la pauză. Sursa foto: realitateadevaslui.net

În urmă cu o săptămână, în fotbalul european se vorbea de recordul celor de la Leicester, care se impuneau pe terenul lui Southampton cu scorul de 9-0 într-un meci din Premier League. Duminică, într-o divizie inferioară din România, Sporting Vaslui a stabilit un alt record. Echipa din Moldova a învins cu 32-0 pe FC Crețești și a stabilit un nou record în Liga a 4-a.

Scor record în Liga a 4-a din România! Sporting Vaslui a învins FC Crețești cu 32-0

Meciul dintre Sporting Vaslui și FC Crețești s-a jucat la o singură poartă, iar scorul putea fi mult mai mare dacă jucătorii gazdelor erau mai inspirați în fața porții adverse și dacă bara nu se opunea ocaziilor numeroase. Și în aceste condiții, scorul de 32-0 reprezintă recordul competiției în ultimii 30 de ani, scrie RealitateaDeVaslui. La pauză, după cele 12 goluri încasate, portarul celor de la Crețești a cerut schimbarea.

Golurile celor de la Sporting Vaslui au fost marcate de Robert Rusu 9, Iustin Oblesniuc 5, Bogdan Botezatu 5, Octavian Cracea 4, Alex Codreanu 3, Denis Andrei 2, Gabi Crăciun 1, Marian Ciubotaru 1, Mihai Andrei 1 și Ștefan Ștefanovici 1.

Sporting Vaslui, lider detașat în Liga a 4-a

Sporting Vaslui conduce detașat Liga a 4-a, zona Vaslui. Aceasta este singura grupare cu maximum de puncte, 21, după primele șapte etape.  deține cel mai bun atac (68 de goluri), cea mai bună apărare ( 1 gol primit) și cea mai mare victorie (32•0 împotriva celor de la Crețești.

Rezultatele obținute în cele 7 etape:

• Etapa 1:
    Sporting Juniorul-FC 2007 Gârceni 5-1 (3-0)
  • Etapa 2:
    Sporting Bârlad-Sporting Juniorul 0-8 (0-3)
  • Etapa 3:
    A stat.
  • Etapa 4:
    Sporting Juniorul-Vitis Șuletea 5-0 (1-0)
  • Etapa 5:
    FC Vulturești-Sporting Juniorul 0-3 (0-0)
  • Etapa 6:
    Sporting Juniorul-FC Flacăra 8-0 (3-0)
  • Etapa 7:
    Viitorul Vetrișoaia-Sporting Juniorul 0-7 (0-4)
  • Etapa 8:
    Sporting Juniorul-FC Crețești 32-0 (12-0)

Cel mai mare scor înregistrat în fotbalul profesionist: 36-0!

Cel mai mare scor înregistrat vreodată în fotbalul mondial are o vechime de 134 de ani. În anul 1885, Arbroath a învins Bon Accord, în Cupa Scoției, scor 36-0. La nivel internațional, Australia deține recordul, cu o victorie, scor 31-0, contra reprezentativei din Samoa, în preliminariile Cupei Mondiale din 2002.