in Europa League
03/10/2019, 19:46
Scoțienii, avertisment pentru Celtic înaintea meciului cu CFR. “Neutralizați-l pe Omrani! Românii sunt specialiști în a penaliza orice greșeală!” GALERIE FOTO
Bucuria lui Billel Omrani după un gol cu Gaz Metan. Scoțienii, avertisment pentru Celtic. Sursă foto: sportpicturs.eu

Jurnaliștii scoțieni de la dailyrecord.co.uk, avertisment pentru Celtic Glasgow înaintea meciului cu CFR Cluj din grupele Europa League. Ardelenii au mai reușit s se impună pe Celtic Park, scor 4-3, în Champions League, iar elevii lui Neil Lennon, antrenorul în vârstă de 48 de ani al lui Celtic.

Scoțienii, avertisment pentru Celtic înaintea meciului cu CFR

“Neutralizați-l pe Omrani! A fost anunțat incert, dar este de așteptat să joace. Celtic are nevoie de un plan mai bun pentru a-l combate pe Omrani. A jucat mult în stânga, valorificându-și avantajul cu Elhamed, a ținut mingea sus, aducându-și coechipierii în joc sau a câștigat lovituri libere.

Începeți tare din start. Celtic a marcat trei goluri în 20 de minute în repriza a doua, dar a început încet, dând șansa Clujului să pună stăpânire pe joc. Nu dați șanse Clujului. Românii sunt specialiști în a penaliza orice greșeală”, au scris scoțienii de la dailyrecord.co.uk.

Billel Omrani în meciul CFR Cluj - FC Voluntari. Sursă foto: sportpictures.eu
Billel Omrani în meciul CFR Cluj – FC Voluntari. Sursă foto: sportpictures.eu

Billel Omrani s-a accidentat în meciul CFR Cluj – Gaz Metan

Billel Omrani s-a accidentat în meciul jucat de CFR Cluj pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-0, iar golgheterul feroviarilor din Europa a părăsit terenul pe targă și locul său a fost luat de Michael Pereira în minutul 62. Francezul și-a revenit și se va afla pe teren în partida cu Celtic Glasgow din grupele Europa League.

Cotat de site-urile de specialitate la 3 milioane de euro, Billel Omrani a ajuns la CFR Cluj pe 6 septembrie 2016 și mai are contract cu formația din Gruia până în vara anului 2021. Atacantul în vârstă de 26 de ani a bifat 17 meciuri în sezonul 2019 – 2020, a dat 10 goluri, dintre care 6 în Champions League și 1 în Europa League.

Pe parcursul carierei, Billel Omrani a jucat pentru Marseille, AC Arles, iar la CFR Cluj a ajuns din postura de jucător liber de contract. Atacantul a câștigat Cupa Ligii din Franța cu Marseille în sezonul 2011 – 2012, a luat titlul de două ori cu CFR Cluj (2017 – 2018 și 2018 – 2019) și Supercupa României (2018 – 2019).