Se bate recordul pe Arena Naţională la România – Suedia? Cea mai mare asistenţă a fost tot cu o echipă scandinavă

15.11.2019 | 17:11
Se bate recordul pe Arena Nationala la Romania  Suedia Cea mai mare asistenta a fost tot cu o echipa scandinava

România – Suedia se dispută vineri seara, de la ora 21.45, în faţa unui stadion arhiplin. 50.000 de bilete s-au vândut, ceea ce înseamnă că tricolorii vor avea parte de o susţinere fantastică în faţa suedezilor. Rămâne de văzut dacă se va bate şi recordul de asistenţă, care datează din 2015, de la un meci cu Finlanda.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,65 este cota pentru “oaspeții nu marchează în prima repriză” la meciul România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

Recordul de asistenţă pe Arena Naţională a fost cu Finlanda; încercăm să-l doborâm la România-Suedia

România – Suedia se va juca cu casa închisă, Federaţia anunţând că 50.000 de bilete au fost epuizate şi că Arena Naţională va fi “full” la ora meciului. E normal, pentru că e o partidă crucială pentru echipa naţională. Până în acest moment, recordul de asistenţă, care e greu de crezut că va fi doborât acum, e cel de la partida cu o altă selecţionată nordică, Finlanda, în 2015. Era şi acela un meci decisiv pentru naţionala României, care se putea califica cu o victorie la Europeanul din 2016, din Franţa. Până la urmă, ne-am “salvat” pe ultima sută de metri la acel meci, cei 54.364 de spectatori “explodând” în minutele de prelungire, când Ovidiu Hoban a egalat şi asta ne-a făcut să mai avem nevoie doar de o victorie “de serviciu” în Feroe, obţinută în ultima etapă.

Podiumul este completat în topul asistenţelor la meciurile României de două partide din calificările pentru Campionatul Mondial din 2014, cel din Brazilia, atunci când antrenor era Victor Piţurcă. Pe locul doi este înfrângerea cu Olanda, 1-4 din grupa preliminară, iar pe poziţia a treia este returul barajului cu Grecia.

În mandatul lui Cosmin Contra, două meciuri intră în top 10. România – Spania, din aceste preliminarii, pierdut de tricolori cu 1-2. Celălalt este România – Serbia, din Liga Naţiunilor, aceasta fiind de altfel şi singura partidă din ultima perioadă pe care Naţionala a disputat-o în cursul după-amiezii, de la ora 16.00. Întâlnirea cu vecinii de la sud-vest s-a terminat 0-0 şi este pe locul 8 în ierarhie.