04.02.2021 | 00:19
Se sparge blestemul dupa sase ani Coincidenta care o face pe FCSB sa viseze la titlu
Se sparge blestemul după şase ani?! Coincidenţa care o face pe FCSB să viseze la titlu (sursă foto: sportpictures.eu)

FCSB continuă marşul spre titlul de campioană a României, trofeu care lipseşte din vitrina clubului de şase ani. FANATIK îţi prezintă coincidenţa care o face pe formaţia “roş-albastră” să viseze că la finalul sezonului va fi tot pe prima poziţie a clasamentului.

Victoria de pe terenul lui Dinamo, scor 1-0, a spart un adevărat blestem pentru FCSB. “Roş-albaştrii” nu mai câştigaseră în deplasare, împotriva rivalei, din sezonul 2014-2015, când Costel Gâlcă aducea ultimul titlu pentru echipa patronată de Gigi Becali.

Coincidenţa care o face pe FCSB să viseze la titlu: victoriile cu Dinamo, încă o piesă din puzzle

La ultimul titlu din Liga 1, FCSB reuşea să o învingă pe Dinamo tur-retur, cu două victorii fără echivoc. În turul sezonului 2014-2015, echipa antrenată pe atunci de Costel Gâlcă îşi umilea adversara, scor 3-0, după golurile marcate de Szukala, Papp şi Keşeru.

Returul, jucat pe terenul lui Dinamo, nu a adus prea multe schimbări. FCSB a câştigat, scor 3-1, după un meci oprit minute bune din cauza suporterilor “câinilor”. Stanciu, autor al unei duble, şi Prepeliţă marcau pentru golurile victoriei, în timp ce Elhamed le-a oferit dinamoviştilor o palidă speranţă.

După şase ani de aşteptare, FCSB a câştigat din nou ambele derby-uri din campionat cu Dinamo şi “roş-albaştrii” visează la titlu. Cu 21 de etape trecute din actualul sezon, echipa antrenată de Toni Petrea ocupă primul loc, cu 48 de puncte.

“Posibil să fie un semn bun că am câștigat aici. Eu am mare încredere că anul acesta vom lua campionatul. Va fi greu să ne bată cineva”, a declarat Florin Tănase la finalul meciului Dinamo – FCSB 0-1.

Au dat de Dinamo şi în drumul spre ultimul trofeu

Prima victorie pentru FCSB pe terenul lui Dinamo, din 2015 şi până în prezent, în toate competiţiile, a venit în vara anului trecut. “Roş-albaştrii” îşi umileau rivala, în “Groapă”, în manşa tur a semifinalelor Cupei României, scor 3-0, şi îşi făceau mai uşoară manşa secundă.

În retur, după startul scandalului legat de faptul că Andrei Vlad ar fi jucat turul fiind suspendat, FCSB câştiga şi a doua manşă, scor 1-0. Ajunsă în finală, “roş-albaştrii” au câştigat Cupa României, după o finală cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Pentru FCSB era primul trofeu câştigat după o pauză de patru ani.

Pe 10 februarie, Dinamo şi FCSB se vor duela pentru a treia oară în actualul sezon. De această dată, cele două rivale vor juca în optimile de finală din Cupa României, tot pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Academica: 2,32 este cota pentru „1 pauză / 1 final”. Vezi aici toate cotele!