Seara golurilor spectaculoase în Europa League! Reuşite de poveste în meciurile din optimile de finală! Video

Razvan Nicolae
in Europa League
15/03/2019, 00:18
Arkadiusz Milik a deschis seara golurilor spectaculoase în Europa League

Joi s-au disputat meciurile din manşa retur a optimilor din Europa League, iar microbiştii au avut parte de goluri spectaculoase. Napoli, Valencia şi Chelsea au obţinut calificarea în sferturile de finală, iar Arkadiusz Milik şi Magomed-Shapi Suleimanov au fost autorii primelor reuşite de poveste ale serii.

Seara golurilor spectaculoase în Europa League. Milik, semifoarfecă în Salzburg – Napoli 3-1

A fost seara golurilor spectaculoase în meciurile din manşa retur a optimilor de finală din Europa League. Arkadiusz Milik a deschis balul cu o reuşită senzaţională în meciul Salzburg – Napoli 3-1, atacantul polonez marcând singurul gol al napoletanilor.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

În minutul 14, Arkadiusz Milik a profitat de o bâlbâială în careul lui Salzburg, iar mingea a ajuns la atacantul polonez după ce s-a lovit de portarul austriecilor. Fotbalistul de 25 de ani a marcat cu o semifoarfecă, iar napoletanii şi-au asigurat calificarea în sferturile de finală, cu toate că Salzburg a înscris de trei ori.

Magomed-Shapi Suleimanov, golul serii în Europa League

Krasnodar a fost la un pas să producă una dintre marile surprize din optimile de finală din Europa League. După ce au pierdut meciul tur, scor 1-2, pe terenul Valenciei, ruşii au sperat că se vor califica în sferturi şi au fost aproape să-şi îndeplinească misiunea.

În minutul 85 al meciului din Rusia, Magomed-Shapi Suleimanov a luat pe cont propriu o acţiune şi a şutat din colţul careului mare. Neto nu a avut nicio şansă, iar Krasnodar era la cinci minute de o calificare de poveste. În al treilea minut de prelungiri, Goncalo Guedes a înscris golul care i-a dus pe “lilieci” în sferturile de finală.

Villarreal, un nou gol senzaţional cu Zenit Sankt Petersburg

Villarreal a avut o misiune uşoară cu Zenit Sankt Petersburg, după ce meciul tur s-a terminat cu victoria ibericilor, scor 3-1. Spaniolii au marcat un gol spectaculos prin Manu Morlanes în meciul jucat în Rusia, iar situaţia s-a repetat şi în retur. De această dată, Gerard Moreno a deschis scorul cu un şut de senzaţie din afara careului. VEZI GOLUL AICI.

Slavia Praga – Sevilla a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din faza optimilor, iar Munir El Haddadi a fost autorul unui gol de poveste. În minutul 54, când cehii conduceau cu 2-1, fostul fotbalist al Barcelonei a prins un şut în forţă, de la peste 25 de metri, lăsându-l pe Ondrej Kolar, portarul Slaviei, fără replică.

Alex Grimaldo, “rachetă” în Benfica – Dinamo Zagreb

Benfica şi Dinamo Zagreb s-au duelat timp de 210 minute pentru calificarea în sferturile de finală din Europa League, meciul având nevoie de prelungiri după ce croaţii au câştigat în tur, scor 1-0. Alex Grimaldo a înscris al treilea gol al portughezilor, în minutul 105, după un şut splendid, de la peste 25 de metri, la care Dominik Livakovic a fost doar spectator.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!