Seara golurilor spectaculoase în Europa League! Reuşite de poveste în meciurile din optimile de finală! Video

Razvan Nicolae
in Europa League
15/03/2019, 00:18
Arkadiusz Milik a deschis seara golurilor spectaculoase în Europa League

Joi s-au disputat meciurile din manşa retur a optimilor din Europa League, iar microbiştii au avut parte de goluri spectaculoase. Napoli, Valencia şi Chelsea au obţinut calificarea în sferturile de finală, iar Arkadiusz Milik şi Magomed-Shapi Suleimanov au fost autorii primelor reuşite de poveste ale serii.

Seara golurilor spectaculoase în Europa League. Milik, semifoarfecă în Salzburg – Napoli 3-1

A fost seara golurilor spectaculoase în meciurile din manşa retur a optimilor de finală din Europa League. Arkadiusz Milik a deschis balul cu o reuşită senzaţională în meciul Salzburg – Napoli 3-1, atacantul polonez marcând singurul gol al napoletanilor.

În minutul 14, Arkadiusz Milik a profitat de o bâlbâială în careul lui Salzburg, iar mingea a ajuns la atacantul polonez după ce s-a lovit de portarul austriecilor. Fotbalistul de 25 de ani a marcat cu o semifoarfecă, iar napoletanii şi-au asigurat calificarea în sferturile de finală, cu toate că Salzburg a înscris de trei ori.

Magomed-Shapi Suleimanov, golul serii în Europa League

Krasnodar a fost la un pas să producă una dintre marile surprize din optimile de finală din Europa League. După ce au pierdut meciul tur, scor 1-2, pe terenul Valenciei, ruşii au sperat că se vor califica în sferturi şi au fost aproape să-şi îndeplinească misiunea.

În minutul 85 al meciului din Rusia, Magomed-Shapi Suleimanov a luat pe cont propriu o acţiune şi a şutat din colţul careului mare. Neto nu a avut nicio şansă, iar Krasnodar era la cinci minute de o calificare de poveste. În al treilea minut de prelungiri, Goncalo Guedes a înscris golul care i-a dus pe “lilieci” în sferturile de finală.

Villarreal, un nou gol senzaţional cu Zenit Sankt Petersburg

Villarreal a avut o misiune uşoară cu Zenit Sankt Petersburg, după ce meciul tur s-a terminat cu victoria ibericilor, scor 3-1. Spaniolii au marcat un gol spectaculos prin Manu Morlanes în meciul jucat în Rusia, iar situaţia s-a repetat şi în retur. De această dată, Gerard Moreno a deschis scorul cu un şut de senzaţie din afara careului. VEZI GOLUL AICI.

Slavia Praga – Sevilla a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din faza optimilor, iar Munir El Haddadi a fost autorul unui gol de poveste. În minutul 54, când cehii conduceau cu 2-1, fostul fotbalist al Barcelonei a prins un şut în forţă, de la peste 25 de metri, lăsându-l pe Ondrej Kolar, portarul Slaviei, fără replică.

Alex Grimaldo, “rachetă” în Benfica – Dinamo Zagreb

Benfica şi Dinamo Zagreb s-au duelat timp de 210 minute pentru calificarea în sferturile de finală din Europa League, meciul având nevoie de prelungiri după ce croaţii au câştigat în tur, scor 1-0. Alex Grimaldo a înscris al treilea gol al portughezilor, în minutul 105, după un şut splendid, de la peste 25 de metri, la care Dominik Livakovic a fost doar spectator.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!