Ciprian Postolache
în Liga Natiunilor
16/11/2018, 22:07
Selecţionerul Lituaniei: “În tur aţi marcat în ultimul minut! Putem face surprize!” GALERIE FOTO
Alexandru Maxim a adus victoria în Lituania pentru România

În grupă cu România, Serbia şi Muntenegru, Lituania a fost ciuca bătăilor până acum, pierzând toate cele 4 partide. ”Poate nu suntem cea mai puternică echipă din grupă, dar cred că merităm să fim respectaţi, pentru că în meciul contra Serbiei am jucat destul de bine, am avut ocazii de a marca. La fel a fost şi în meciul contra României. Ei au marcat în ultimul minut al meciului, aşa că putem face surprize, avem unitate în echipă şi putem juca împotriva oricărei echipe.”, crede antrenorul Lituaniei, Edgar Jankauskas.

Chiar dacă Lituania este ultima în grupă, iar în meciul de sâmbătă, de la Ploieşti, ora 21:45, România este favorită clară, oaspeţii au speranţe că vor lăsa o impresie frumoasă în ultimele două meciuri pe care le au în deplasare, în România şi în Serbia. De la început am ştiut că suntem outsideri în această grupă. Nu ştiu de ce suntem în această divizie, dar este o experienţă bună pentru noi, pentru jucătorii noştri, să jucăm împotriva unor echipe atât de puternice, cum sunt România, Muntenegru sau Serbia”, a spus selecţionerul Edgar Jankauskas la sosirea în România.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Selecţionerul Edgar Jankauskas îşi aminteşte cu plăcere de victoria de la Cluj

Înfrângerea ruşinoasă a “tricolorilor”, 0-3 în faţa Lituaniei la Cluj, în 2010 a fost un moment de vârf pentru baltici.Am multe amintiri, pentru că nu este nici prima dată, nici a doua oară când jucăm împotriva României.Îmi aduc aminte cât de dure erau meciurile şi îmi amintesc din vremea în care eram eu jucător şi evoluam împotriva unor jucători ca Petrescu, Hagi, Popescu, Munteanu. Erau mulţi jucători de top şi întotdeauna era greu, foarte greu. Dar am şi amintiri plăcute, când am câştigat cu 3-0 la Cluj, împotriva României. Acela a fost, probabil, momentul de top din istoria fotbalului lituanian”, a spus tehnicianul, în vârstă de 46 de ani.

În partida tur de la Vilnius, România s-a impus greu în faţa balticilor. După ce Alexandru Chipciu a deschis scorul pentru “tricolori”, gazdele au egalat în minutul 89, prin Arturas Zulpa, la o neînţelegere în apărarea naţionalei noastre. “Salvatorul” României a fost Alexandru Maxim, care intrat pe teren în minutul 78 a reuşit să aducă victoria, 2-1 pentru “tricolori” în minutul 94. România – Lituania, din Liga Naţiunilor, se joacă sâmbătă, pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti de la 21:45 .