Selecționerul Norvegiei i-a ”citit” pe tricolori: ”Sunt la un nivel inferior”

10.10.2020 | 22:01
Selecționerul suedez al Norvegiei, Lars Lagerback, i-a ”citit” pe tricolori și consideră că aceștia sunt un adversar mai slab decât Serbia. Sursă foto: Hepta

La fel ca și România, nordicii vor vedea turneul final de anul viitor la televizor, după ce au pierdut acasă semifinala barajului cu Serbia.

Norvegienii au fost conduși cu 1-0 din minutul 82, au reușit să revină prin golul lui Normann, în minutul, 88 și s-a intrat în prelungiri. Milinkovic-Savic a făcut însă ”dubla” și nordicii au ieșit din cursă.

Tricolorii nu-l sperie pe selecționerul Norvegiei

”România este mai presus de toate o echipă cu o tehnică bună. Ei nu au aceeași experiență ca Serbia, așa că, dacă îi comparăm cu ei, românii sunt la un nivel inferior”, a declarat selecționerul Norvegiei, Lars Lagerback, despre tricolori.

”Dacă nu suntem dornici de răzbunare după ce am arătat ultima dată, nu suntem profesioniști. Am încredere că vom face un meci bun mâine seară”, a mai spus tehnicianul suedez înaintea partidei du România.

La rândul său, portarul Rune Jarstein anunță că jocul Norvegiei se va schimba în bine față de întâlnirea cu Serbia: ”A fost foarte greu după meciul din Serbia, a fost o mare dezamăgire. Acum trebuie să resetăm și pentru că avem în față un meci important împotriva României”.

”Ne este foame de răzbunare. Avem nevoie de victorie mâine și în următorul meci pentru a fi în fruntea grupei. Suntem pregătiți pentru asta”, a încheiat goalkeeperul reprezentativei nordice.

Partida Norvegia – România, din etapa a treia din Liga Națiunilor, se va disputa duminică, 11 octombrie, de la ora 19:00, pe stadionul Ullevaal. Presa norvegiană a scris că tensiunea domină lotul lui Lars Lagerback și se vorbește chiar de haos în vestiar și pe banca tehnică, acolo unde suedezul este tot mai contestat.

Erling Haaland și Ianis Hagi sunt jucătorii în jurul cărora naționalele Norvegiei și României își concentrează speranțele pentru un viitor mai bun. Atât Haaland cât și Hagi au avut șansa de a se face remarcați în fotbalul mare pe când aveau 18 ani, însă doar unul dintre ei a ajuns la un nivel extrem de ridicat.

• (P) Cotă EXCLUSIVĂ Fortuna: 4,35 este cota pentru „prima repriză: 2 solist” la meciul Norvegia-România. Vezi aici toate cotele!