Eduard Popa
in FCSB
06/12/2018, 11:50
Sepsi Sfântu Gheorghe, la fel ca Sporting și Lazio. Ce performanță au reușit elevii lui Neagoe cu FCSB GALERIE FOTO SPECIAL FANATIK
Eugen Neagoe, în mijlocul horei celor de la Sepsi, după victoria în fața lui FCSB. Covăsnenii au fost aproape de performanțele lui Sporting și Lazio

Sepsi Sfântu Gheorghe a reușit una dintre marile surprize ale acestui debut de sezon. Elevii lui Eugen Neagoe s-au impus pe teren propriu cu scorul de 4-2 în fața celor de la FCSB. Astfel, covăsnenii devin doar a treia echipă care înscrie mai mult de 3 goluri roș-albaștrilor în mandatul lui Nicolae Dică. Sepsi intră astfel într-o companie selectă, alături de Sporting Lisabona și Lazio Roma.

Sepsi Sfântu Gheorghe a devenit prima echipă care îi înscrie 4 goluri lui Nicolae Dică în Liga 1 Betano, în victoria de miercuri, scor 4-2. Gabriel Vașvari, Florin Ștefan, Tandia și Mensah au reușit să marcheze în poarta lui Cristi Bălgrădean, al doilea gol al internaționalului de tineret fiind unul cu adevărat special: un călcâi cu care i-a ridiculizat pe Romario Benzar și pe Cristi Bălgrădean. Până acum FCSB mai primise în mandatul lui Nicolae Dică o singură dată trei goluri, în acel 3-3 cu Dinamo în turul Ligii 1 Betano. De asemenea, Dică a mai primit 3 goluri de la FC Hermannstadt, în sferturile Cupei României.

Sepsi Sfântu Gheorghe, în aceeași ligă cu Sporting Lisabona și Lazio Roma

Astfel, Sepsi Sfântu Gheorghe a devenit doar a treia echipă din mandatul lui Nicolae Dică la FCSB care le înscrie roș-albaștrilor măcar patru goluri. Celelalte două astfel de prestații au venit în Europa League. În playoff-ul Champions League de anul trecut, Sporting învingea pe Arena Națională pe cei de la FCSB cu scorul de 5-1. Seydou Doumbia, Marcos Acuna, Gelson Martins, Bas Dost și Rodrigo Battaglia au semnat reușitele lui Sporting, în timp ce Junior Morais egalase la 1 pentru FCSB. Astfel, vicecampioana României a picat în grupele Europa League, acolo unde s-a calificat în primăvara europeană, într-o grupă cu Viktoria Plzen, FC Lugano și Hapoel Beer Sheva.

Filipe Teixeira, în partida Sporting Lisabona – FCSB

FCSB avea să întâlnească în 16-imile Europa League pe cei de la Lazio Roma, în fața cărora au câștigat meciul tur cu scorul de 1-0, după reușita lui Harlem Gnohere. Returul de pe Stadio Olimpico avea să fie un coșmar pentru roș-albaștri. Ciro Immobile înscria primul gol în minutul 7, iar la pauză era deja 3-0 pentru Lazio, după reușitele lui Bastos și încă un gol al atacantului italian. Felipe Anderson a marcat golul patru în minutul 51 iar Immbile a semnat hat-trick-ul în minutul 71. Gnohere avea să înscrie din nou pentru FCSB, de această dată golul de onoare, iar Lazio a terminat cu 5-1.

Nicolae Dică, palmares bun pe banca FCSB

În ciuda acestor înfrângeri, palmaresul lui Nicolae Dică la FCSB este unul încurajator. „Nick” a strâns 44 de victorii, cu 18 egaluri și 14 înfrângeri în 76 de partide la cârma echipei roș-albastre, în toate competițiile.

Constantin Budescu, în timpului meciului FCSB – Lazio

După înfrângerea neașteptată cu Sepsi, trupa lui Dică are acum 34 de puncte în 18 runde, fiind la 5 puncte în spatele lui CFR Cluj. Etapa viitoare FCSB va întâlni Viitorul Constanța, formație care se află pe locul 3 în clasamentul Ligii 1 Betano, la un punct în spatele roș-albaștrilor. Interesant este că în partida tur scorul a fost 4-1 pentru FCSB.