in Champions League
14/02/2019, 10:09
Sergio Ramos riscă o suspendare drastică în Champions League după ce a recunoscut că a luat intenționat galben cu Ajax GALERIE FOTO
Sergio Ramos riscă o suspendare drastică în Champions League după ce a recunoscut că a luat intenționat cartonaș galben cu Ajax

Căpitanul echipei Real Madrid, Sergio Ramos, riscă o suspendare drastică în Champions League după ce a recunoscut că a luat intenționat cartonaș galben în finalul meciului cu Ajax Amsterdam, din prima manșă a optimilor de finală. Fundașul central a fost avertizat de arbitrul Damir Skomina pentru o intrare dură asupra lui Kasper Dolberg.

”Aș minți dacă ți-aș spune că nu am forțat cartonașul. A fost ceva ce am avut în minte. Nu o subestimez pe Ajax și nici nu cred că s-a jucat deja calificarea, dar am decis că așa e cel mai bine. Astfel voi putea să mă odihnesc la meciul retur, deși voi fi pe stadion să-mi încurajez echipa”, a declarat Sergio Ramos la finalul partidei cu Ajax, conform cotidianului britanic The Mirror.

Sergio Ramos sărbătorește victoria obținută de Real Madrid în meciul cu Ajax din Champions League

Sergio Ramos riscă o două etape de suspendare în Champions League

Sergio Ramos a încasat al treilea cartonaș galben în Champions League și va fi suspendat la meciul retur de pe Santiago Bernabeu. Însă, UEFA ar putea să-l penalizeze mult mai drastic, cu două meciuri de suspendare, mai ales că internaționalul spaniol a recunoscut că a vrut să încaseze acel cartonaș galben. În acest caz, fotbalistul va lipsi și la prima manșă din sferturi în cazul în care Real se va califica.

Aflat la meciul 600 în tricoul lui Real Madrid, Sergio Ramos a primit cartonașul galben în minutul 89, la doar două minute după golul decisiv marcat de Marco Asensio, pentru un fault dur la mijlocul terenului care nu își avea rostul. Mai mult, fundașul spaniol a mers apoi la adversar și a început să-l certe, obligându-l prin acest gest pe arbitrul Damir Skomina să-l avertizeze.

Real Madrid a învins Ajax Amsterdam cu 2-1 în prima manșă a optimilor de finală ale Champions League. Golul victoriei ”galacticilor” a fost reușit de rezerva Marco Asensio, care a celebrat într-un mod inedit reușita pe care a dedicat-o rudelor prezente pe Johann Cruyff Arena.