Video Serie A. Napoli şi Roma, paşi greşiţi. Milan, prima victorie cu Gattuso

După remiza albă din derbyul etapei, Juventus - Inter, încă două partide din cadrul etapei a 16-a în Serie A, disputate duminică, au avut acelaşi deznodământ. Este vorba de meciurile Napoli - Fiorentina şi Chievo - AS Roma.
10.12.2017 | 19:39
Video Serie A Napoli si Roma pasi gresiti Milan prima victorie cu Gattuso

UPDATE: ora 22:35. Ultimul meci de duminică se joacă pe San Siro, este primul acasă pentru noul antrenor al Milanului, Gennaro Gattuso, un personaj foarte iubit de suporteri din perioada ca jucător. După primele 45 de minute scorul este egal, 1-1, goluri Bonaventura în minutul 10, respectiv Verdi în minutul 23. Acelaşi Bonventura a reuşit să aducă în a doua repriză prima victorie a Milanului din era Gattuso.

Meciul cap de afiş al rundei cu numărul 16 în Serie A s-a jucat sâmbătă seară, la Torino. Juventus şi Inter nu au marcat nici un gol şi Inter rămânea lider cel mai probabil pentru 24 de ore, pentru că urma ca Napoli să primească vizita Fiorentinei şi existau toate premisele pentru ca echipa lui Vlad Chiricheş să ia cele trei puncte şi să revină pe primul loc. Însă, toate calculele hârtiei au fost răsturnate chiar de către oamenii lui Maurizio Sarri, care au atacat în van. Napoli – Fiorentina s-a terminat cu un 0-0 favorabil Interului, care îşi păstrează primatul pentru a doua etapă la rând.

Şi dacă fiul lui Diego Simeone nu ar fi ratat două mari ocazii pentru Fiorentina surpriza ar fi fost şi mai mare. La Napoli s-a simţit absenţa singurului localnic din echipă, Lorenzo Insigne. Vlad Chiricheş a privit zbaterea colegilor săi de pe bancă. Napoli a pierdut acasă cu Juventus, a cedat la Feyenoord în ultima etapă a Champions League, dar nu mai conta, pentru că Şahtior Doneţk a trecut de Manchester City B şi acum nu a putut trece de Fiorentina. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Nu au fost marcate multe goluri în Serie A

Nici AS Roma nu a fost mai eficientă în deplasarea de la Verona. Băieţii lui Eusebio di Francesco au făcut un erou din portarul Sorentino şi deşi au expediat nu mai puţin de 30 de şuturi la poarta gazdelor romanii au trebuit să se mulţumească doar cu un rezultat de egalitate, al treilea 0-0 al rundei. Tot egal a fost şi la sfîrşitul disputei dintre noile promovate SPAL Ferrara şi Hellas Verona, scor 2-2, cu un final nebun pentru SPAL, care a egalat cu două goluri marcate în ultimele cinci minute, pentru a sărbători aniversarea de 110 de la înfiinţarea clubului.

VEZI GOLURILE DE LA UDINE

VEZI GOLURULILE DE LA SPAL FERRARA

VEZI GOLURILE LA MILAN

După ce a obţinut incrtedibil, printr-un gol al portarului, urcat în atac, primul punct în Serie A, în meciul cu AC Milan, Benevento a fost redusă la tăcere la Udine, într-un meci în care George Puşcaş a fost pe teren tot meciul la oapeţi, care rămân cu un singur punct în 16 meciuri. La Milano ninge, dar organizatorii susţin că nu sunt motive de amânare pentru meciul AC Milan – Bologna. În schimb, partida Genoa – Atalanta, programată pentru luni se va juca 24 de ore mai târziu, datorită condiţiilor meteo nefavorabile.