VIDEO. Australia, în SEMIFINALE după un final de infarct cu Scoţia!

UPDATE 20:06 / S-au stabilit semifinalele Campionatului Mondial de Rugby:...
VIDEO Australia in SEMIFINALE dupa un final de infarct cu Scotia

UPDATE 20:06 / S-au stabilit semifinalele Campionatului Mondial de Rugby:

Noua Zeelandă – Africa de Sud

Duminică, 25 octombrie, ora 18:00

Argentina – Australia

*************************************************************

FINAL DE MECI! Australia se impune după un meci cu multe răsturnări de situaţie împotriva Scoţiei. “Cangurii” au cîştigat în minutul 80 prin lovitura de pedeapsă transformată de Foley.

VEZI VIDEO:

Min. 80: 35-34! FOOOOOLEEEEY marchează şi Australia se califică după un final INCENDIAR

Min. 74: 32-34! ESEEEEEEU SCOŢIA! Horne marchează şi Laidlaw transformă. SCOŢIA CONDUCE cu 6 minute înainte de final

Min. 69: 32-27! Laidlaw transformă şi Scoţia e la un singur eseu

Min. 64: 32-24 ESEEEEU Australia! Kuridrani marchează un eseu şi Australia respiră pe acest final. Foley transformă dintr-o poziţie uşoară

Min. 59: 25-24 ESEEEEU Scoţia! Seymour marchează un eseu şi Scoţia e la doar un punct de adversară. Finalul de meci se anunţă electrizant

Min. 54: 25-19! Foley transformă o lovitură de pedeapsă de pe centru.

Min. 47: 22-19! Scoţia nu se lasă şi revine la 3 puncte faţă de adversari. Laidlaw transformă tot

Min. 43: 22-16 ESEU Australia! Mitchell înscrie rapid şi australienii revin la conducere meciului. Foley transformă, în sfîrşit

PAUZĂ! Scoţia conduce surprinzător cu 16-15 Australia după o primă repriză perfectă reuşită de britanici. Laidlaw a transformat tot, de celalată parte, Foley a ratat tot.

Min 39: 15-16 ESEU Australia! Hooper marchează în finalul primei reprize şi Australia trece în avantaj în finalul reprizei. Foley ratează pentru a 3-a oară la rînd

Min. 34: 10-16! Laidlaw, imperial pentru Scoţia! O primă repriză de senzaţie făcută de scoţieni

Min. 30: 10:13! ESEU AUSTRALIA! Mitchell reuşeşte eseul, însă Foley nu transformă, pentru a doua oară la rînd!

Min. 22: 5-13! Laidlaw mai transformă o lovitură de pedeapsă şi australienii au un meci greu decît şi-au închipuit

Min. 18: 5-10! ESEEEEEU Scoţia! Horne îi aduce pe scoţieni în avantaj!

Min. 14: 5-3! Laidlaw transformă o lovitură de pedeapsă pentru scoţieni

Min. 9: 5-0 ESEU Australia! Ashley-Cooper marchează primul eseu al meciului pentru Australieni. Foley nu transformă

START ÎN ULTIMUL SFERT DE FINALĂ

Echipele de start, Australia – Scoţia!

asss

UPDATE, ora 17:00 / Continuă blestemul sferturilor pentur irlandezi, care nu au reuşit niciodată să ajungă pînă în sferturi. Este a şasea oară cînd Irlanda este eliminată în faza sferturilor. Argentina ajunge iar în penultimul act şi îşi aşteaptă adversara din meciul Australia – Scoţia, care se joacă de la ora 18:00.

VEZI REZUMAT:

FINAL DE MECI. Argentina este în semifinale.

Min. 77: Sanchez mai transformă o lovitură de penalitate. Este 43-20.

Min. 74: Transformată şi încercarea, este 40-20 pentru argentina.

Min. 73: Eseu al Argentinei, meciul este ca şi încheiat. Argentina este în semifinale. 38-20.

Min. 70: Transformare reuşită a argentinienilor. 33-20!

Min. 69: Eseu pentru Argentina, care este aproape calificată în semifinale. 31-20.

Min. 63: Argentina transformă o lovitură de pedeapsă. 26-20 pentru “pume”.

Min. 53: Irlanda transformă o lovitură de pedeapsă. 20-23.

Min. 48: Lovitură de pedeapsă transformată de argentinieni. 23-17.

Min. 45: Transformare a irlandezilor, este 17-20.

Min. 44: Un nou eseu pentru Irlanda, care se apropie pe tabelă. 15-20.

Min. 40: Se încheie prima repriză. Argentina conduce cu 20-10.

Min. 27: Transformare reuşită a irlandezilor, care revin la minus 10. 10-20.

Min. 26: Eseu reuşit de Irlanda după o fază spectaculoasă! Este 20-8

Min. 21: O nouă lovitură de pedeapsă transformată de argentinieni. 20-3.

Min: 19: Primele puncte pentru Irlanda, care face 3-17.

Min. 14: Argentina reuşeşte o să transforme o lovitură de pedeapsă. 17-0.

Min. 11: Încercarea este transformată, 14-0 pentru Argentina.

Min. 10: Al doilea eseu reuşit de argentinieni, care conduc cu 12-0.

Min. 4: Argentinienii reuşesc şi transformarea. 7-0. Min. 3: Argentina începe perfect şi reuşeşte primul eseu al partidei. 5-0 pentru “pume”.

Min. 1: A început partida.

UPDATE, ora 15:00 / Irlanda – Argentina este al treilea meci din sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Rugby. Echipele de start: ire arg ……………………………………………………………………………………………………………………….

FINAL DE MECI! Noua Zeelandă a jucat entuziasmant împotriva Franţei şi se califică în semifinalele competiţiei după 62-13 cu Franţa. “Cocoşii” au pierdut la un scor ruşinos şi nu au putut face faţă atacurilor furibunde ale jucătorilor “All Blacks”. În semifinale, Noua Zeelandă va juca împotriva Africii de Sud.

Min. 71: 62-13 ESEU Noua Zeelandă! Franţa a căzut şi Barlow marchează un nou eseu. “Cocoşii” sînt aproape de o înfrîngere istorică

Min. 67: 55-13 ESEU Noua Zeelandă! Barlow înscrie şi el şi mai sînt încă 12 minute de chin pentru “cocoşi”

Min. 65: 48-13 ESEU Noua Zeelandă! Read înscrie şi el şi scorul ia proporţii “catastrofale” pentru francezi

Min. 59: 41-13 ESEEEU Noua Zeelandă! Savea îi egalează pe Lomu şi Habana cu 15 eseuri la Cupa Mondială.

Min. 50: 34-13 ESEEEEEU Noua Zeelandă! Jerome Kaino marchează un nou eseu pentru All Blacks care joacă cel mai bun rugby al lor

Min. 47: Picamoles este eliminat 10 minute pentru un pumn aplicat unui adversar!

Start în partea secundă!

PAUZĂ la Cardiff! Lecţie de ruby predată de Noua Zeelandă în faţa Franţei. “All Blacks” evoluează la o intensitate maximă şi francezii nu pot să stopeze furia neo-zeelandezilor.

Min. 38: 29-13 ESEEEEEEEEU Noua Zeelandă! Savea rezistă la 3 placaje şi înscrie cel mai spectaculos eseu de la Cupa Mondială. Carter nu transformă

Min. 35: 24-13! ESEEEEUL Franţa! “Cocoşii” înscriu prin Picamoles, iar Parra transformă

Min. 30: 24-6! ESEEEEEEEEU Noua Zeelandă! Savea culcă balonul în terenul de ţintă şi e un debut de meci de vis pentru All Blacks.

Min. 23: 17-6! ESEEEEEU Noua Zeelandă! Milner-Skudder reuşeşte un eseu spectaculos după o lecţie de joc pe trei sferturi.

Min. 15: 10-6! Parra transformă încă o lovitură de pedeapsă şi “coocoşii” reduc diferenţa.

Min. 11: 10-3! Rettalick marchează primul eseu după o recuperare de senzaţie! Carter transformă.

Min. 10: 3-3! Spedding egalează pentru cocoşi!

Min. 7: 3-0 All Blacks! Dan Carter transformă pe centru o lovitură de pedeapsă

START DE MECI Jucătorii din Noua Zeelandă au executat versiunea mai agresivă a dansului “haka”, numit “Kapaopango”. E aceeaşi versiune pe care jucătorii “All Blacks” au executat-o în urmă cu 4 ani la finala Cupei Mondiale.

UPDATE 21:50 / Noua Zeelandă – Franţa e cel mai aşteptat sfert de finală de la Campionatul Mondial de rugby. “All Blacks” sînt mari favoriţi, însă “cocoşii” i-au eliminat de două ori pînă acum din turneele finale. Franţa trăieşte încă drama de a fi pierdut finala din 2011 cu 7-8 în faţa neo-zeelandezilor.

Echipele de start:

new france

FINAL DE MECI 23-19 Africa de Sud! “Springboks” a cîştigat pe final de meci prin eseul marcat cu 5 minute înainte de final Fourie Du Preez. Galezii au condus o bună parte din repriza secundă însă în ultima parte a meciului “dragonii” au căzut fizic.

VEZI VIDEO REZUMAT AICI

În semifinale, Africa de Sud joacă împotriva învingătoarei din meciul Noua Zeelandă – Franţa.

*****************************

PAUZĂ. 13-12 Ţara Galilor! Dan Biggar îi aduce pentru prima dată pe galezi în avantaj înainte de pauză cu un drop goal de toată frumuseţea.

Min. 30: Africa de Sud conduce cu 12-10 în faţa Ţării Galilor. Pollard a transformat toate loviturile de pedeapsă pentru sudafricani, în timp ce Davies a marcat singurul eseul al meciului de pînă acum

START DE MECI

UPDATE 17:50 / Primul sfert de finală este cel dintre Africa de Sud şi Ţara Galilor. Echipele de start:

sout wales

Începe adevărata competiţie la mondialul de rugby. Marile naţiuni s-au încălzit cu meciurile din faza grupelor, însă de acum fiecare meci care se va disputa la turneul final e decisiv. Nu există a doua şansă şi cele 8 naţiuni rămase în competiţie vor da totul pentru a se califica mai departe.

Din turneul final care se dispută în Anglia lipseşte chiar ţara gazdă, eliminată brutal din “grupa morţii”. Englezii au pierdut cu Ţara Galilor şi Australia şi rămîn în afara fazelor eliminatorii.

Tabloul sferturilor de finală:

Africa de Sud – Ţara Galilor, sîmbătă, ora 18:00

Noua Zeelandă – Franţa, sîmbătă, ora 20:00

Irlanda – Argentina, duminică, ora 15:00

Australia – Scoţia, duminică, ora 18:00

AFRICA DE SUD – ŢARA GALILOR / “Sfertul înşelător”

Oricare dintre cele 4 sferturi de finală ar putea fi ultimul act al Campionatului Mondial. Meciul Africa de Sud – Ţara Galilor e unul care poate oferi o surpriză. Africa de Sud e mare favorită în acest meci, însă aşa a fost şi împotriva Japoniei. Niponii au furnizat în faza grupelor cea mai mare surpriză a competiţiei şi au învins cu 34-32 Africa de Sud. “Springboks” au rămas şi fără căpitan. Jean De Villiers s-a accidentat la maxilar şi a încheiat competiţia.

Ţara Galilor a învins Anglia la ea acasă şi a pierdut greu cu Australia. Galezii sînt specialişti în turneele finale de Campionat Mondial. Acum 4 ani au fost la un pas să joace finala cu Noua Zeelandă, însă au pierdut cu 9-8 meciul cu Franţa din semifinale.

Meciul e deschis, galezii au o defensivă foarte bună şi vor pune cu siguranţă probleme Africii de Sud. “Springboks” străluceşte pe treisferturi, însă dacă jocul de pase nu va merge bine, sud-africanii au mari şanse să spună “pa” acestei competiţii.

NOUA ZEELANDĂ – FRANŢA / “Pe viaţă şi pe moarte”

Reeditarea finalei din anul 2011. Cei doi GIGANŢI au oferit în urmă cu 4 ani pe Eden Park din Wellington unul dintre cele mai crîncene meciuri de rugby din istorie. Încă de la începutul finalei se anunţa o partidă epocală, haka agresivă a neozeelandezilor şi răspunsul sfidător al “cocoşilor” au creat o atmosferă senzaţională. Vezi VIDEO:

Tensiunea insuportabilă dinainte de finală i-a afectat pe jucătorii de pe teren şi meciul s-a încheiat 8-7 pentru Noua Zeelandă, care a cîştigat al doilea titlu mondial din istorie. Franţa a pierdut două din cele 3 finale de mondiale în faţa Noii Zeelande, “cocoşii” fiind singura echipă cu 3 finale şi nici un trofeu.

Meciul de sîmbătă se anunţă din nou crîncen, însă Noua Zeelandă a arătat o formă mai bună decît adversara ei în faza grupelor. Francezii au arătat mari sincope atît în apărare, cît şi în atac. “All Black’s” sînt mari favoriţi în acest meci, dar şi la trofeul suprem.

IRLANDA – ARGENTINA / Furia “trifoiului” împotriva “pumelor”

Mult lăudata echipă a Irlandei şi-a respectat blazonul şi a cîştigat grupa D cu victorii pe linie. “Trifoiul” pare mai puternic ca niciodată şi are planuri de titlu după două victorii consecutive în Turneul celor 6 Naţiuni.

Irlanda are de stopat un blestem pînă la  titlu. Nu a reuşit niciodată să treacă de sferturile competiţiei, de 5 ori oprindu-se în această fază. Argentina e o echipă senzaţională pe treisferturi, însă care are carenţe în defensivă.

Irlandezii au prima şansă, mai ales că tribunele de la Cardiff vor fi dominate de culoarea verde. Argentina nu trebuie subestimată, mai ales că în tribune va fi şi Diego Armando Maradona, suporterul de lux al “pumelor”.

AUSTRALIA – SCOŢIA / Misiune uşoară pentru “wallabies”

Scoţia a profitat de grupa accesibilă în care a fost repartizată şi s-a calificat în sferturi. O performanţă notabilă pentru “ciulin”. De cealaltă parte, Australia a cîştigat grupa “morţii” cu Anglia şi Ţara Galilor. “Wallabies” sînt a doua favorită la trofeu după Noua Zeelandă şi au, teoretic, cel mai accesibil adversar din sferturile de finală.

Scoţia a avut mari dificultăţi cu Samoa, meci în care a obţinut victoria pe final de meci. Marele merit al naţionalei “ciulinului” e că au învins clar Japonia şi au tranşat lupta pentru locul doi în grupă. “Wallabies” sînt mari favoriţi în acest meci şi ar fi o imensă surpriză să nu treacă mai departe.