in Stiri sportive
28/06/2019, 09:19
Show total la hotelul tricolorilor. Spectacol pirotehnic al suporterilor români. Video GALERIE FOTO corespondență din italia
Echipa națională a fost aplaudată la scenă deschisă de fani. Sursa foto - facebook

A fost show total la hotelul tricolorilor, acolo unde fanii au mers la câteva ore distanță de la încheierea semifinalei România – Germania. Deși elevii lui Mirel Rădoi au ratat calificarea în ultimul act al Campionatului European de tineret, suporterii au ținut să-și arate dragostea și susținerea față de ei. Fanii s-au dus la locul de cazare al tricolorilor mici, i-au scos pe aceștia în fața hotelului și au început un adevărat spectacol pirotehnic.

Show total la hotelul tricolorilor

Pe lângă fumigene, petarde și artificii, suporterii au avut și câteva mesaje aparte pentru jucători. „Suntem mândri de voi”, le-au scandat fanii jucătorilor lui Rădoi care au aplaudat la scenă deschisă gestul suporterilor. Nu s-a terminat aici. Întreaga delegaţie a tricolorilor a fost lăudată de fani. „Pentru noi sunteţi campioni”, le-au mai transmis suporterii. România a fost învinsă, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret.

Tricolorii mici au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală. Scorul a fost deschis de nemți, dar George Pușcaș părea că a întors soarta partidei încă de la pauză. Actul secund nu a mai fost unul la fel de bun pentru jucătorii lui Mirel Rădoi. Dezastrul a început în momentul în care Ianis Hagi și-a ținut de tricou un adversar. Arbitrul nu a stat o clipă pe gânduri și a acordat imediat penalty.

Spectacol pirotehnic al suporterilor români

Germania a egalat cu toată opoziţia lui Ionuţ Radu care a ghicit colţul unde a fost executată lovitura de la 11 metri. Şi când toată lumea părea mulţumită cu acest scor şi deja se pregăteau reprizele suplimentare de prelungiri, nemţii au dat lovitura în minutul 89. Tricolorii mici s-au prăbuşit şi au mai primit un gol pe final de întâlnire. Fanii au fost la înălțime și la capătul timpului regulamentar de joc.

Suporterii i-au aplaudat minute bune pe elevii lui Rădoi, i-au chemat la salut și au încercat să-i încurajeze. Peste 10 mii de români s-au aflat în tribunele arenei din Bologna și au încercat să ajute naționala de tineret.