Simona Halep a analizat punctele cheie din victoria cu Bianca Andreescu: “Aici nu am servit bine, dar am închis punctul cu o lovitură în diagonală!” VIDEO

Francisc Oprea
în Simona Halep
28/10/2019, 22:09
Simona Halep a analizat momentele cheie din victoria cu Bianca Andreescu. Sursă Foto: Hepta

Simona Halep a debutat cu dreptul la această ediție a Turneului Campioanelor. După victoria obținută în trei seturi cu Bianca Andreescu, Simona a analizat două dintre punctele cheie ale meciului, la 1-0 în tiebreak-ul din setul doi și momentul care s-a dovedit decisiv, la 3-2 și 30-15 în actul decisiv.

Simona Halep, analiză video a momentelor cheie din victoria cu Bianca Andreescu

Simona Halep a fost invitată de WTA să analizeze două dintre punctele cheie din victoria obținută în fața Biancăi Andreescu, 3-6, 7-6, 6-3 în Grupa Violet de la Turneul Campioanelor:

• Setul doi, 1-0 pentru Simona în Tiebreak: “Aici nu am servit foarte bine pentru că am făcut-o pe lovitura ei de dreapta. După aceea am dat un forehand și am intrat în teren, trimițând din nou un forehand bun. Am închis punctul cu o lovitură în diagonală. A fost un punct grozav, chiar mă bucur că am ocazia să-l revăd
  • Setul trei, 3-2 și 30-15 pentru Halep: “A servit foarte bine, iar eu doar am returnat. După aceea am lovit un backhand în lung de linie, ceea ce iubesc să fac

Victoria în decisiv după două ore și jumătate

Deși a pierdut primul set, 3-6, iar Bianca Andreescu a avut minge de meci la 6-5 în al doilea act, Simona Halep a avut forța să revină de fiecare dată. Mai întâi a reușit să trimită setul secund în tiebreak, iar după ce a condus cu 3-0, s-a văzut egalată de sportiva ce reprezintă Canada. Simo a revenit în control în tiebreak și l-a câștigat cu 8-6.

În decisiv, după câteva minute în care Bianca a avut nevoie de îngrijiri medicale, acuzând dureri la spate, Simona a dominat ostilitățile și s-a impus cu 6-3. După victoria cu Andreescu, pentru Halep urmează meciul cu deținătoarea trofeului, Elina Svitolina, programat miercuri în jurul orei 14:30 în România. Duelul de la Turneul Campioanelor va consemna a noua întâlnire directă cu sportiva din Ucraina, iar istoricul întâlnirilor este 4-4.