Simona Halep

Simona Halep a început pregătirile pentru Cehia – România! Video. Când se joacă meciul din Fed Cup

Autor: Razvan Nicolae | 25.01.2019 | 21:36
Simona Halep a început pregătirile pentru Cehia - România

Simona Halep a început pregătirile pentru meciul Cehia – România, partidă care se va disputa în sferturile de finală din Fed Cup. Fostul lider mondial a uitat eliminarea de la Australian Open, unde a pierdut în faţa Serenei Williams în turul patru, scor 1-6, 6-4, 4-6.

Revenită în România, Simona Halep se pregăteşte pentru întâlnirea cu Cehia şi a intrat deja în sală pentru antrenamente. Jucătoarea de tenis de 27 de ani a postat un clip video de la şedinţa de pregătire pe contul personal de Instagram. Românca s-a antrenat alături de Vasile Antonescu, Teo Cercel şi Andrei Cristofor.

Simona Halep a început pregătirile pentru Cehia – România. Meci de foc în Fed Cup

Simona Halep a început pregătirile pentru meciul Cehia – România din Fed Cup. Duelul va avea loc la Ostrava în weekend-ul 9-10 februarie în sala “Ostravar Arena”. Cehoaicele au câştigat competiţia de şase ori în ultimii opt ani şi sunt cel mai redutabil adversar pe care România îl putea întâlni în Fed Cup. Karolina Pliskova şi Petra Kvitova au un start de an foarte bun şi puteau să se întâlnească în finala de la Australian Open. Naomi Osaka a învins-o pe Karolina Pliskova în semifinale, scor 6-2, 4-6, 6-4, în timp ce Petra Kvitova a trecut în două seturi de Danielle Collins, scor 7-6(2), 6-0.

View this post on Instagram

??? @antonescuvasile @andrei_cristofor @theoc1980 ???

A post shared by Simona Halep (@simonahalep) on

Înainte de meciul Cehia – România, unde Simona Halep şi Karolina Pliskova vor fi adversare, fostul lider mondial a lăudat-o pe jucătoarea de tenis de 26 de ani. Acesta din urmă a învins-o pe Serena Williams în sferturile de finală de la Australian Open. “Mă bucur pentru Pliskova, pentru că e o mare realizare să o bați pe Serena, mai ales într-un Grand Slam. Știam că poate să o bată pentru că are serviciu foarte puternic și s-a și dovedit”, a declarat Simona Halep la întoarcerea în ţară.