Simona Halep a întors toate privirile la tragerea la sorți! Și Rafa Nadal a admirat-o

23.05.2019 | 21:36
Simona Halep a intors toate privirile la tragerea la sorti Si Rafa Nadal a admirato

Simona Halep a făcut senzație la tragerea la sorți de la Paris, în urma căreia a fost stabilit tabloul turneului de tenis Roland Garros 2019. Sportiva noastră a ales să se prezinte la eveniment într-o rochie roșie cu ajutorul căreia a atras toate privirile.

Simona Halep a întors toate privirile la tragerea la sorți

Nu doar fotoreporterii sau fanii prezenți în sală au admirat-o pe Simona Halep, ci și Rafael Nadal, campionul en-titre de pe tabloul masculin. Ibericul a fost surprins în multe momente privind-o cu admirație pe Simona

Imagini exclusive cu Simona Halep la tragerea la sorți de la Roland Garros puteți vedea în galeria foto de mai sus. FANATIK este la Paris pe toată durată turneului, urmând a vă oferi informații de ultima oră despre Simona Halep, dar și despre ceilalți sportivi români care iau parte la turneu.

Jurnalistii prezenti in sala au admirat-o pe Simona Halep

Halep o va înfrunta în primul tur de la Roland Garros 2019 pe Alja Tomljanovic, sportivă cu care s-a duelat și anul trecut la Cincinnati, unde s-a impus în trei seturi. De altfel, aceea a fost singura lor întâlnire directă.

Roland Garros este turneul preferat al Simonei Halep. Are trei finale disputate aici, iar pe ultima a reușit să o câștige, bifând cea mai mare performanță din cariera sa. În comparație, Tomljanovic nu are rezultate grozave, cea mai mare realizare a sa fiind calificarea în optimile de finală de la Roland Garros 2014.

Halep are un traseu aparent favorabil până în faza sferturilor de finală, acolo unde ar trebui să o înfrunte pe Petra Kvitova, o altă jucătoare care evoluează excelent pe zgură. Dacă favoritele își vor respecta statutul, atunci Simona ar trebui să se dueleze în semifinale cu Naomi Osaka, liderul mondial.

Simona Halep nu a câștigat niciun turneu în 2019, având două finale pierdute, la Doha și la Madrid.