Simona Halep a răbufnit în setul doi! Momentul care a scos-o din minți: „E a treia oară!”

Alin Miu
in Franta-Romania
20/04/2019, 16:47
Simona Halep a răbufnit în setul doi

Simona Halep nu a avut parte de un meci deloc ușor împotriva franțuzoaicei Kristina Mladenovic, contând pentru primul duel din semifinalele FED Cup, Franța – România.

Simona Halep a răbufnit în setul doi!

Mladenovic, care avea un palmares pozitiv împotriva Simonei până la acest meci, scor 3-2, a intrat extrem de motivată și primul set a fost foarte echilibrat. Simona s-a impus însă în cele din urmă cu 6-3. În actul secund, la scorul de 2-1 pentru ea, Simona Halep s-a enervat pe o decizie greșită a unuia dintre arbitrii de linie, corectată din scaun. A fost pentru a treia oară în meci când un arbitru de linie a dezavantajat-o pe Halep, motiv pentru care sportiva noastră i-a cerut socoteală arbitrului din scaun pe un ton agresiv. Până la urmă, Halep s-a calmat repede și a luat acel game, ducând scorul la 3-1.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Simona Halep a declarat în startul anului că principalul său obiectiv în 2019 este câștigarea FED Cup alături de naționala României. Simona a făcut un pas important încă din primul tur, când, cu ajutorul celor două victorii ale sale, România a eliminat deținătoarea trofeului Cehia. După meciul Simonei Halep cu Kristina Mladenovic, Mihaela Buzărnescu o înfruntă pe Caroline Garcia. Buzărnescu are o revanșă de luat față de suporteri și colegele sale, după ce a pierdut ambele sale meciuri în disputa cu Cehia.

Simona Halep – Caroline Garcia LIVE VIDEO Cupa FED

România este favorită la câștigarea FED Cup în acest moment, conform cotelor oferite de casele de pariuri. Dacă vom câștiga acest duel, ne vom duela în finală cu Australia sau Belarus, unde scorul e 1-1 după prima zi de concurs.