Cu cine joacă Simona Halep în sferturile de la Indian Wells 2022! S-a stabilit ora de start

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells 2022, după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea. Românca ştie cu cine și când se va duela pentru un loc în semifinale.
16.03.2022 | 07:20
Cu cine joaca Simona Halep in sferturile de la Indian Wells 2022 Sa stabilit ora de start
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells 2022
16-03-2022
05:21

Halep - Martic se joacă la miezul nopții

Organizatorii turneului de la Indian Wells au stabilit programul zilei, iar întâlnirea Simona Halep – Petra Martic, din sferturile de finală, va avea loc în noaptea de miercuri spre joi.

Meciul va fi al treilea de pe terenul 1, după două partide de pe tabloul masculin, și este programat nu mai devreme de ora locală 15:00, ora 00:00 la Bucureşti.

15-03-2022
20:03

Simona Halep - Petra Martic, în sferturile Indian Wells 2022

Simona Halep o va întâlni, în sferturile de finală de la Indian Wells 2022, pe Petra Martic. Sportiva din Croaţia a învins-o pe Liudmila Samsonova, scor 7-6(6), 6-4.

Simona Halep şi Petra Martic s-au întâlnit de trei ori până în prezent, ultima oară tot în sferturile de finală de la Indian Wells, dar la ediţia din 2018. Atunci, românca s-a impus în trei seturi, scor 6-4 6-7(5) 6-3. Simona Halep a mai învins-o şi la WTA Guangzhou 2015, în două seturi.

Singura victorie a Petrei Martic în faţa Simonei Halep a venit la WTA Copenhaga 2011, când s-a impus în trei seturi, scor 6-3 5-7 7-5. Sportiva de 31 de ani ocupă, în prezent, locul 79 în clasamentul WTA.

Simona Halep continuă aventura la Indian Wells 2022, după victoria în faţa Soranei Cîrstea, scor 6-1, 6-4. Românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului, meci care se va disputa miercuri seară sau în noaptea dintre miercuri şi joi.

Cine este adversara Simonei Halep în sferturile de la Indian Wells 2022

În sferturile de finală de la Indian Wells, Simona Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Petra Martic (Croaţia) şi Liudmila Samsonova (Rusia).

La Indian Wells 2022, Petra Martic le-a învins pe Anna Bondar, Tamara Zidansek (cap de serie numărul 19), Emma Răducanu (cap de serie numărul 11) şi Liudmila Samsonova.

Chiar dacă e profesionistă din 2013, Liudmila Samsonova nu a întâlnit-o niciodată pe Simona Halep. Sportiva de 23 de ani ocupă locul 32 în clasamentul WTA, fiind la cea mai bună clasare din carieră.

La Indian Wells 2022, Liudmila Samsonova este cap de serie numărul 28 şi le-a eliminat pe Ann Li, Danka Kovinic şi Petra Martic. Rusoaica a avut bye în turul 1, cu ajutorul statului de cap de serie.

Simona Halep, la al cincilea sfert de finală din carieră la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells pentru a cincea oară în carieră. Fostul număr 1 mondial s-a oprit în semifinale la ediţia din 2014, când a fost învinsă de Agnieszka Radwanska.

Un an mai târziu, în 2015, Simona Halep a câştigat trofeul la Indian Wells, după ce a învins-o, în decisiv, pe Jelena Jankovic. La ediţia următoare, în 2016, românca a fost eliminată de Serena Williams, în sferturile de finală.

Apoi, în 2018, Simona Halep a ajuns din nou în semifinale, unde a pierdut, fără drept de apel, la Naomi Osaka. La ultima ediţie, din 2021, fostul număr 1 mondial s-a oprit în turul 3, după ce a fost eliminată de Aliaksandra Sasnovich.