Simona Halep – Danka Kovinic și Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova, în turul 3 la Australian Open! S-a anunțat ora de start a partidelor

Organizatorii au anunțat orele de start pentru partidele de sâmbătă. Astfel, au fost programate și duelurile Sorana Cîrstea - Anastasia Pavlyuchenkova și Simona Halep - Danka Kovinic.
21.01.2022 | 08:24
Simona Halep  Danka Kovinic si Sorana Cirstea  Anastasia Pavlyuchenkova in turul 3 la Australian Open Sa anuntat ora de start a partidelor
21-01-2022
06:24

S-a anunțat programul zilei de sâmbătă la Australian Open 2022

Organizatorii au anunțat programul zilei 6 la Australian Open, în care Simona Halep și Sorana Cîrstea sunt programate să joace în turul 3. Astfel, Sorana primește o veste excelentă: va juca pe Rod Laver Arena.

Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova se va juca în sesiunea de seară la Melbourne, chiar ultimul meci de pe arena Rod Laver. Va începe cel mai probabil în jurul orei 13:00 a României, după duelul dintre Andujar și De Minaur, care ia startul la ora 10:00.

În schimb, Simona Halep – Danka Kovinic se va juca pe John Caine Arena, a treia ca mărime din complexul de la Melbourne. Partida Simonei va începe după ora 03:30 a României.

Simona Halep a învins-o pe Beatriz Haddad-Maia, scor 6-2, 6-0, în turul 2 de la Australian Open 2022 şi a obţinut calificarea în următoarea fază a competiţiei de la Antipozi. Românca se va duela cu Danka Kovinic pentru un loc în optimile de finală.

Danka Kovinic, următoarea adversară a Simonei Halep la Australian Open 2022. Când se joacă meciul din turul 3

Danka Kovinic a eliminat-o pe Emma Răducanu, scor 6-4, 4-6, 6-3, şi o va întâlni pe Simona Halep în turul 3 de la Australian Open 2022. Britanica a ratat întâlnirea cu fostul număr 1 mondial, un meci atât de aşteptat de fanii tenisului.

Simona Halep şi Danka Kovinic se vor duela sâmbătă, ora meciului din turul 3 urmând să fie anunţată vineri de organizatorii de la Australian Open 2022.

Simona Halep şi Danka Kovinic au mai jucat o singură dată

Simona Halep are avantaj în meciurile directe cu Danka Kovinic. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în sferturile de finală de la WTA Bucureşti 2016, când constănţeanca s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-2.

Danka Kovinic ocupă locul 98 în clasamenul WTA şi a jucat deja două meciuri lungi la Australian Open 2022. Muntenegreanca a învins-o, în turul 1, pe Jang Su-jeong, jucătoare venită din calificări, scor 6-3, 2-6, 6-4.

În turul 2, Danka Kovinic a trecut de Emma Răducanu, tot după trei seturi, la capătul unui meci care a durat 2 ore şi 36 de minute. Anterior, partida cu sportiva din Coreea de Sud s-a întins pe durata a 3 ore şi 11 minute.

Posibilul adversar din optimile de finală de la Australian Open 2022

Dacă va trece de Danka Kovinic, Simona Halep se va duela cu jucătoarea care va câştiga meciul dintre Tamara Zidansek, cap de serie numărul 29, şi Alize Cornet.

Jucătoarea din Franţa a produs una dintre marile surprize de la Australian Open 2022, după ce a eliminat-o pe Garbine Muguruza, cap de serie numărul 3, scor 6-3, 6-3.

Parcursul Simonei Halep la Australian Open 2022

Simona Halep a început bine drumul la Australian Open 2022, cu o victorie împotriva polonezei Magdalena Frech, scor 6-4, 6-3, în turul 1. A urmat victoria cu Beatriz Haddad-Maia, scor 6-2, 6-0, din turul 2.

Faţă de adversara din turul 3, Simona Halep a stat mult mai puţin timp pe teren la Australian Open. Astfel, meciul din turul 1 a durat 1 oră şi 30 de minute, în timp partida din turul 2 a terminat-o mai repede, în 1 oră şi 8 minute.

Pentru parcursul de la Australian Open 2022, Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 159.202 de dolari (221.000 de dolari australieni). În plus, românca a câştigat 130 de puncte WTA.