Simona Halep

Simona Halep e deja veterană la Australian Open! Drumul de la calificările din 2010 la finala din 2018 + banii câştigaţi la Melbourne în cele 10 ediţii

17.01.2020 | 23:30
Simona Halep e deja veterana la Australian Open Drumul de la calificarile din 2010 la finala din 2018  banii castigati la Melbourne in cele 10 editii

Simona Halep va bifa a 11-a prezenţă la Australian Open, unde a debutat în 2010, când a jucat în turul 1 al calificărilor. FANATIK îţi prezintă drumul jucătoarei de tenis de 28 de ani de la primul meci jucat, în urmă cu zece ani, la finala din 2018, pierdută în faţa Carolinei Wozniacki. Parcursul de acum doi ani a fost cea mai bună performanţă obţinută la Melbourne de campioana de la Wimbledon.

Simona Halep şi cele zece prezenţe la Australian Open: 68% procentaj de victorii la Melbourne

Simona Halep a bifat zece prezenţe, până în prezent, la Australian Open, iar finala din 2018, pierdută în faţa Carolinei Wozniacki, a fost cea mai bună performanţă obţinută la Melbourne. În 2010, când românca ocupa locul 186, a intrat în turul 1 al calificărilor dar a fost eliminată de Stephanie Foretz, scor 4-6, 6-4, 4-6. Pentru prestaţia de acum zece ani, Simo a încasat un cec în valoare de 2.376 de dolari, cea mai mică sumă câştigată vreodată la un turneu de Mare Şlem.

La Australian Open, Simona Halep a obţinut 19 victorii şi 9 înfrângeri, ceea ce se transpune în 68% procentaj de succes la turneul de la Melbourne. Dintre turneele de Mare Şlem, doar la US Open are un procentaj mai mic al victoriilor, 63%, cifrele fiind mult mai bune la Wimbledon (75%) şi la Roland Garros (76%).

Prima explozie a venit la ediţia din 2014: sferturi de finală la Melbourne

După eşecul din calificări în 2010, Simona Halep a revenit la Australian Open în 2011 şi a ajuns până în turul 3, cea mai bună performanţă a ei la un turneu de Mare Şlem până în 2013, când a atins optimile de finală la US Open. În urmă cu nouă ani, Simo reuşea să producă o primă surpriză în turul 2 şi o învingea pe Alisa Kleybanova, cap de serie numărul 24, însă era învinsă de Agnieszka Radwanska fără drept de apel.

Ediţiile din 2012 şi 2013 au adus prestaţii modeste la Australian Open, Simona Halep fiind eliminată de fiecare dată în turul 1. În 2014, când a fost cap de serie numărul 11, românca a ajuns până în sferturile de finală, reuşind pe drum s-o învingă pe Jelena Jankovic la capătul unui meci epic, scor 6-4, 2-6, 6-0. Dominika Ciblukova, cap de serie numărul 8, i-a oprit drumul spre semifinale, slovaca administrându-i o înfrângere dureroasă.

Ekaterina Makarova a eliminat-o în sferturile de finală din 2015

Simona Halep a repetat parcursul din 2014 la următoarea ediţie de la Australian Open. Românca a ajuns în sferturile de finală fără să cedeze vreun set, iar specialiştii o vedeau drept una dintre favorite la trofeu, fiind cap de serie numărul 3. Cu toate acestea, Ekaterina Makarova a învins-o clar, scor 4-6, 0-6, pierzând la rândul ei în faţa Mariei Şarapova în penultimul act de la Melbourne.

Înfrângeri uluitoare la ediţiile din 2016 şi 2017

După două prezenţe consecutive în sferturile de finală de la Australian Open, Simona Halep a bifat înfrângeri uluitoare la ediţiile din 2016 şi 2017. În urmă cu trei ani, în turul 1, românca, cap de serie numărul 2, era învinsă de Shuai Zhang, ocupanta locului 133 WTA, scor 4-6, 3-6. “Cred că nu a fost ziua mea bună, dar trebuie s-o felicit, deoarece cred că a jucat foarte bine. A jucat fără teamă şi a lovit fiecare minge, a avut un ritm bun”, spunea Simona Halep după eliminarea din 2016.

La Australian Open 2017, Simona Halep a fost cap de serie numărul 4, dar era eliminată din nou în turul 1 de Shelby Rogers, locul 52 WTA, scor 3-6, 1-6. În timpul meciului, românca a acuzat probleme medicale şi nu a controlat deloc jocul. “Eu am avut dureri la genunchi. În setul doi mi-a fost foarte greu să mă mişc, dar ea a meritat să câştige. A fost agresivă şi a lovit puternic”, a explicat Simona Halep.

Meciul de poveste cu Kerber şi finala din 2018

Ediţia din 2018 a adus cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Australian Open. Românca a bifat două meciuri epice în urmă cu doi ani, primul fiind victoria în faţa lui Lauren Davis, partidă s-a terminat după un set decisiv-maraton, câştigat de jucătoarea de tenis de 28 de ani, scor 15-13. În semifinale, după un meci care a durat două ore şi 23 de minute, Simona Halep a învins-o pe Angelique Kerber, scor 6-3, 4-6, 9-7, şi s-a calificat în a treia finală de Mare Şlem.

Finala cu Caroline Wozniacki a fost una de poveste, însă finalul a fost unul trist pentru Simona Halep. În setul decisiv, cele două jucătoare nu au putut să-şi facă serviciul, iar românca a avut la un moment dat 4-3, după ce a făcut break, însă daneza a revenit rapid cu un rebreak. La 4-5 pentru Wozniacki, Simona şi-a pierdut serviciul pentru a patra oară în setul decisiv, iar adversara a câştigat trofeul.

Doar optimi de finală la ediţia de anul trecut

Simona Halep a ajuns până în optimile de finală la Australian Open 2019, după ce a trecut de Kaia Kanepi, Sofia Kenin şi Venus Williams. În optimile de finală, românca s-a duelat cu Serena Williams într-un meci strâns. Calificarea în sferturile s-a tranşat în decisiv, unde americanca a făcut break-ul la 3-3 şi a câştigat meciul. “O să încep cu o glumă şi o să vă spun că în primul set am simţit că am fost lovită de un tren. Totul a fost atât de rapid”, explica Simona Halep după eliminarea din optimile de finală.

Simona Halep a câştigat peste 2.000.000 de dolari la Australian Open

Simona Halep a câştigat 2.408.177 de dolari din participările la Australian Open. Cel mai mare cec l-a primit după finala din 2018, când românca a încasat 1.517.472 de dolari. La polul opus, campioana de la Wimbledon a primit doar 2.376 de dolari pentru prima participare la turneul de la Melbourne.