Simona Halep

Simona Halep – Angelique Kerber, episodul 11 este programat la Eastbourne! Rivalitatea care a asigurat intrarea Simonei în legendă

26.06.2019 | 20:12
Simona Halep  Angelique Kerber episodul 11 este programat la Eastbourne Rivalitatea care a asigurat intrarea Simonei in legenda

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Eastbourne, după ce a trecut de Polona Hercog, în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-3, şi va juca în sferturile de finală cu Angelique Kerber. Un duel care se anunţă foarte interesant, între două jucătoare care au dominat tenisul feminin în ultimii ani.

“Cu Simona am avut tot timpul meciuri dificile, pe muchie de cuţit, aşa că mă aştept ca şi maine să fie la fel. Pentru mine acest turneu reprezintă cea mai bună pregătire pentru Wimbledon. E bine că am adversare bune, că turneul e dificil. Fiecare meci este foarte strans şi echilibrat, aşa că trebuie să joc un tenis bun. Dar din acest motiv consider că este cea mai bună pregătire pentru un turneu de Grand Slam”, a declarat Angelique Kerber despre partida cu Halep.

Simona Halep – Angelique Kerber. Patru victorii pentru nemţoaică, toate în minimum de seturi. Halep, succesuri muncite

Va fi cea de-a 11-a confruntare directă între Simona Halep şi Angelique Kerber, o rivalitate care a fost începută în urmă cu zece ani, când cele două jucătoare se înfruntau la un turneu de categorie challenger. La acea vreme, Simona avea doar 18 ani, în vreme ce Kerber, la 21 de ani, era deja un nume ceva mai important în circuit.

La Saint Raphael, pe Coasta de Azur, Simona Halep obţinea una dintre cele mai importante ale carierei la acea vreme. Trecea de Angelique Kerber după un meci epuizant, în care a cedat primul set, la cinci, pentru ca apoi să câştige manşa secundă la doi şi decisivul cu 7-5.

Meciul doi dintre cele două avea să vină patru ani mai târziu, la Doha, în 2014. Şi rămâne una dintre cele mai frumoase amintiri ale Simonei. În plină ascensiune la acea vreme, abia intrată în top 10 WTA, Simona reuşea să obţină primul titlu de categorie Premier 5 al carierei. Câştiga finala de la Doha de o manieră impresionantă, cu un joc strălucitor, scor 6-2, 6-3.

Confruntarea numărul trei avea să fie un nou joc de colecţie pentru Halep. În optimile Rogers Cup 2015, la Toronto, Simona Halep o învingea pe Angie Kerber în trei seturi, scor 6-3, 5-7, 6-4. Simona avea să ajungă până în finala competiţiei, pe care o pierdea la Belinda Bencic.

Prima victorie pentru Angelique Kerber a venit oarecum suprinzător, în 2016, pe suprafaţa favorită a Simonei, zgura. La Cluj, românca a cedat clar în confruntarea de FedCup în faţa Germaniei. 6-2, 6-2 Kerber, iar Halep acuza probleme la gleznă la finalul acelui meci.

Singurul duel direct care a avut loc pe zgură a fost câştigat tot de Kerber, la Wimbledon, tot în 2016. Dar revanşa avea să fie una memorabilă pentru Simona Halep. Victoria numărul patru pentru ea contra nemţoaicei a venit în semifinale la Rogers Cup, scor 6-0, 3-6, 6-2. Şi Simona reuşea să câştige în acel an trofeul de la Montreal.

Doar câteva săptămâni mai târziu, un nou duel Halep – Kerber, tot în semifinalele unui turneu Premier 5, la Cincinnati. A fost o victorie pentru Kerber, scor 6-3, 6-4. În fine acel sezon 2016 a mai adus o victorie pentru Kerber, a patra, dar şi ultima pentru nemţoaică. În grupe la Turneul Campioanelor, Kerber se impunea clar, 6-4, 6-2.

Halep bate în ultimele două meciuri, ambele la turnee de Grand Slam

Ultimele două confruntări directe au avut loc în 2018, iar ambele sunt deja parte din legenda pe care Simona Halep o va lăsa în urmă. În semifinalele la Australian Open a avut loc poate cel mai frumos meci de tenis jucat vreodată în tenisul feminin. Simona Halep obţinea calificarea în finala de la Melbourne, 9-7 în decisiv, după ce salva mingi de meci.

În parcursul spre singurul ei titlu de Grand Slam, Simona Halep nu avea cum să o evite pe marea rivală. La Roland Garros 2018, românca se impunea la capătul unei alte confruntări de foc. Simona a jucat incredibil după ce a pierdut primul set la tiebreak. Le-a câştigat pe următoarele două, 6-2, 6-3.