Simona Halep, aproape de accidentare la Australian Open! A cerut time-out medical în primul set al meciului cu Jennifer Brady. VIDEO

21.01.2020 | 11:15
Simona Halep aproape de accidentare la Australian Open A cerut timeout medical in primul set al meciului cu Jennifer Brady VIDEO

Simona Halep a cerut intervenția fizioterapetului, după ce a căzut în primul set al meciului cu Jennifer Brady din runda inaugurală a Australian Open. Sportivei clasată pe locul trei în ierarhia WTA nu i-au ieșit pașii, și a acuzat o lovitură la încheietura mâinii drepte.

Simona Halep a cerut time-out medical la Australian Open

Simona Halep o întâlnește pe Jeniffer Brady în runda inaugurală a turneului de la Australian Open, iar sfârșitul primului set a oferit emoții pentru fanii români prezenți la Melbourne și în fața televizoarelor.

Simona Halep a urmărit o lovitură trimisă în cross de americancă, pașii nu i-au ieșit și a căzut.

Sportiva noastră s-a ridicat imediat, însă după sfârșitul game-ului sportiva a cerut un time-out medical, iar doctorul i-a verificat glezna și i-a bandajat încheietura mâinii drepte.

Jucătoarea aflată pe locul trei în ierarhia mondială a început ezitant primul meci de Grand Slam din 2020, Jennifer Brady ajungând să conducă cu 4-2 la jumătatea primului set, cu break câștigat încă din game-ul inaugural al partidei.

Simona a reușit rebreak-ul abia în game-ul al optulea, când a dus scorul la 4-4. După două game-uri câștigate de ambele părți pe propriul serviciu, Jennifer Brady a reușit al doilea break al primului set și a părut că are inițiativa pentru a-și adjudeca primul set. Simona a revenit în tiebreak și, chiar dacă a acuzat dureri la încheietura mâinii drepte, a reușit să se impună la 5.

În cazul unei victorii cu Jennifer Brady, Simona Halep va întâlni în turul doi de la Australian Open câștigătorea duelului dintre Misaki Doi și Harriet Dart.

Campioana de la Wimbledon ar deveni a doua reprezentantă a României care ar trece de runda inaugurală de la Melbourne, după performanța realizată de Sorana Cîrstea cu Barbora Strycova.

Miercuri, Sorana va juca pentru un loc în turul trei împotriva americancei de 15 ani Cori Gauff.