Simona Halep

25.01.2020 | 16:06
Simona Halep atinge din nou perfecţiunea la Australian Open 2020! Wimbledon 2017, ultimul turneu de Mare Şlem la care nu a pierdut niciun set în primele trei tururi (sursă foto: hepta.ro)

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, unde o va întâlni luni pe Elise Mertens. Parcursul româncei este unul perfect la primul turneu de Mare Şlem al anului, fără set cedat în primele trei tururi, performanţă pe care nu a mai atins-o de la Wimbledon 2017. FANATIK îţi prezintă ediţiile turneelor majore unde Simo nu a cedat niciun set în startul competiţiei.

Simona Halep, parcurs perfect la Australian Open 2020: 6-0 la seturi

După aproape trei ani, Simona Halep are din nou un start perfect la un turneu de Mare Şlem. După primele trei tururi de la Australian Open 2020, jucătoarea de 28 de ani nu a cedat niciun set în faţa adversarelor. Singurul moment mai delicat a avut loc în meciul cu Jennifer Brady din turul 1. Atunci, Simona a câştigat primul set al meciului în tie-break, scor 7-6(5).

După emoţiile din primul set cu Brady, Simona Halep s-a impus în meciul contra americancei după ce a câştigat al doilea set cu 6-1. Au urmat victoriile lejere cu Harriet Dart, scor 6-2, 6-4, şi cu Yulia Putintseva, scor 6-1, 6-4. Astfel, la Australian Open 2020, românca are un palmares de 6-0 la seturi.

Simona Halep nu este singura care a avut un parcurs perfect până în optimile de finală de la Australian Open 2020. Maria Sakkari, Petra Kvitova, Sofia Kenin, Iga Swiatek şi Kiki Bertens sunt celelalte jucătoare care nu au cedat niciun set în primele trei tururi.

De la Wimbledon 2017 nu a mai avut Simona un start aşa de bun

La Wimbledon 2017, Simona Halep a fost ca un taifun în primele trei tururi, reuşind să nu cedeze niciun set în meciurile cu Marina Erakovic, Beatriz Haddad Maia şi Shuai Peng. Mai mult decât atât, românca a obţinut o victorie în două seturi şi în optimile de finală ale ediţiei de acum trei ani, când a învins-o pe Viktoria Azarenka, scor 7-6(3), 6-2.

În urmă cu trei ani, la Wimbledon, Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală, unde a fost învinsă de Johanna Konta la capătul unui meci epic, scor 7-6(2), 6-7(5), 4-6. De atunci şi până la Australian Open 2020, românca nu a mai avut un start atât de bun la un turneu de Mare Şlem.

Din 2015 nu a mai bifat trei tururi perfecte la Australian Open

Ultima oară când Simona Halep nu a cedat niciun set în primele trei tururi la Australian Open s-a întâmplat la ediţia din 2015. Cap de serie numărul 3 în urmă cu cinci ani, românca a trecut cu uşurinţă de Karin Knapp, Jarmila Gajdosova şi Bethanie Mattek-Sands.

Calificată în optimile de finală, Simona Halep şi-a continuat parcursul perfect şi a învins-o, în două seturi, pe Yanina Wickmayer. Cu toate acestea, în sferturi, constănţeanca nu a avut nicio şansă cu Ekaterina Makarova.

Turneele de Mare Şlem unde Simona Halep nu a cedat niciun set în primele trei tururi

• Roland Garros 2014: 6-0, 6-2 cu Alisa Kleybanova, 6-2, 6-4 cu Heather Watson şi 6-3, 6-0 cu Maria Teresa Torro Flor
  • Australian Open 2015: 6-3, 6-2 cu Karin Knapp, 6-2, 6-2 cu Jarmila Gajdosova şi 6-4, 7-5 cu Bethanie Mattek-Sands
  • US Open 2015: 6-2, 3-0 cu Marina Erakovic, 6-3, 6-4 cu Kateryna Bondarenko şi 6-2, 6-3 cu Shelby Rogers
  • Wimbledon 2016: 6-4, 6-1 cu Anna Karolina Schmiedlova, 6-1, 6-1 cu Francesca Schiavone şi 6-4, 6-3 cu Kiki Bertens
  • Roland Garros 2017: 6-2, 6-3 cu Jana Cepelova, 6-4, 6-3 cu Tatjana Maria şi 6-0, 7-5 cu Daria Kasatkina
  • Wimbledon 2017: 6-4, 6-1 cu Marina Erakovic, 7-5, 6-3 cu Beatriz Haddad Maia şi 6-4, 7-6(7) cu Shuai Peng
  • Australian Open 2020: 7-6(5), 6-1 cu Jennifer Brady, 6-2, 6-4 cu Harriet Dart şi 6-1, 6-4 cu Yulia Putintseva