Sporturi

Simona Halep, cele mai multe finale și victorii din WTA în 2018

12.08.2018 | 23:51

Simona Halep domină tenisul feminin la ora actuală. Sportiva noastră are cele mai multe finale disputate și victorii obținute în circuitul WTA în anul 2018.

Cel mai recent succes a venit în finala WTA Montreal cu Sloane Stephens, performanță care a propulsat-o și pe locul 7 în topul all-time al banilor câștigați din tenis. În urma acestui rezultat, Simona Halep a ajuns la cinci finale disputate pe parcursul acestui sezon.

Doar Petra Kvitova se mai poate lăuda cu un asemenea bilanț în 2018. Prima finală pe care Simona a disputat-o în acest an a fost în ianuarie la Shenzhen. A câștigat-o în trei seturi în fața jucătoarei de orgine cehă Katerina Shiniakova. A urmat apoi finala dramatică pierdută în fața danezei Caroline Wozniacki la Australian Open, scor 6-7, 6-3, 4-6. Halep a evoluat atunci pe toată durata turneului fiind accidentată la gleznă.

Cea de-a treia finală a venit abia în luna mai și a fost din nou pierdută, de această dată la Roma cu ucraineanca Elina Svitolina, scor 0-6, 4-6. Halep s-a motivat exemplar pentru primul său titlu de Mare Șlem la Roland Garros, acolo unde s-a impus în finală în fața aceleiași Sloane Stephens, și tot după trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-1.

Simona Halep este lider în WTA la un alt capitol important: are cele mai multe victorii obținute pe parcursul acestui sezon. Cu acest succes de la Rogers Cup, a ajuns la 41 de victorii, cu două în plus față de ocupanta locului 2 în acest top, nemțoaica Angelique Kerber.

Sportiva din Constanța s-a calificat deja la Turneul Campioanelor

Simona Halep s-a calificat la Turneul Campioanelor după victoria obținută încă din „sferturi” în fața Carolinei Garcia, numărul 6 WTA, scor 7-5, 6-1.Pentru Simona va fi cea de-a cincea participare consecutivă la turneul din Singapore, cel mai bun rezultat înregistrându-l chiar la prima prezență, în 2014, când a pierdut finala cu Serena Williams, 3-6, 0-6. Românca ocupă primul loc în clasamentul WTA Race, ierarhia care stabilește cele 8 jucătoare care se înfruntă la finalul sezonului la Turneul Campioanelor.