Simona Halep

Simona Halep, devastatoare la Australian Open 2020! Performanţa uriaşă pe care a bifat-o după cele cinci meciuri jucate la Melbourne

29.01.2020 | 14:14
Simona Halep devastatoare la Australian Open 2020 Performanta uriasa pe care a bifato dupa cele cinci meciuri jucate la Melbourne

Simona Halep are un parcurs de excepţie la Australian Open 2020, unde a ajuns în semifinale. Românca a eliminat-o pe Anett Kontaveit, scor 6-1, 6-1, în sferturile de finală, la capătul unui meci care a durat doar 53 de minute. Cu această ocazie, românca a ajuns în careul de aşi fără set pierdut, performanţă pe care a mai bifat-o doar la Roland Garros 2014.

Simona Halep, parcurs fără sincope la Australian Open 2020, la fel ca la Roland Garros 2014

La Australian Open 2020, Simona Halep nu a cedat niciun set până în semifinale şi aduce aminte de parcursul de excepţie de la Roland Garros 2014. Românca a ajuns la cea de-a opta semifinală la turneele de Mare Şlem, însă doar de două ori a reuşit să atingă această fază având o traiectorie perfectă.

În 2014, la Roland Garros, Simona Halep a bifat prima calificare în semifinalele unui turneu de Mare Şlem. De altfel, la Paris, românca a ajuns în finală, unde a fost învinsă de Maria Sharapova. Până în careul de aşi, Simo nu cedase niciun set, performanţă pe care a egalat-o la ediţia din acest an de la Australian Open.

Pe drumul până în semifinalele de la Roland Garros 2014, Simona Halep le-a învins pe Alisa Kleybanova, Heather Watson, Maria Teresa Torro Flor, Sloane Stephens şi pe Svetlana Kuznetsova. În careul de aşi, românca a eliminat-o pe Andrea Petkovic, din nou fără set pierdut, astfel că parcursul până în finală a fost unul perfect.

Care este singura diferenţă între Roland Garros 2014 şi Australian Open 2020

La Roland Garros 2014, Simona Halep a cedat 22 de game-uri până în semifinale, un număr mai mic faţă de parcursul de la Australian Open 2020. De această dată, până la meciul cu Garbine Muguruza, românca a pierdut 28 de game-uri. Diferenţa a apărut din cauza primului set din meciul cu Jennifer Brady, câştigat de campioana de la Wimbledon în tie-break.

De altfel, dintre jucătoarele calificate în semifinalele de la Australian Open 2020, Simona Halep este singura care nu a cedat niciun set. Garbine Muguruza şi Ashleigh Barty au pierdut câte două seturi, în timp ce Sofia Kenin doar unul, în optimile de finală.

A pierdut de două în semifinale: Wimbledon 2014 şi US Open 2015

Din cele şapte prezenţe anterioare în semifinalele turneelor de Mare Şlem, Simona Halep a fost învinsă în două ocazii. La Wimbledon 2014, românca a pierdut meciul cu Eugenie Bouchard, scor 7-6(5), 6-2, şi a ratat prezenţa în doua finală de Mare Şlem a sezonului.

În 2015, la US Open, Simona Halep a ajuns pentru a treia oară în carieră în semifinalele unui turneu de Mare Şlem. Chiar dacă era mare favorită la calificarea în finală, românca a fost învinsă în două seturi de Flavia Pennetta, scor 1-6. 3-6, iar italianca a reuşit să câştige trofeul după o finală cu Roberta Vinci.